25 Декември, 2025

Хутите обявиха, че са атакували кораб край бреговете на Йемен

Хутите обявиха, че са атакували кораб край бреговете на Йемен

Яхия Сари, снимка: EPA/BGNES

Твърдят, че са го поразили, но данните на JMIC опровергават това

Хутите обявха, че са атакували търговски кораб край бреговете на Йемен. По-рано многонационалните военноморски сили съобщиха, че към плавателен съд под либерийски флаг са били насочени две балистични ракети, които са се взривили наблизо, предаде АФП.

„Йеменските въоръжени сили проведоха военна операция срещу кораба "GROTON" в Аденския залив“, заяви Яхия Сари, говорител на йеменските бунтовници хути.

Той твърди, че атаката е „поразила кораба по точен и директен начин“, като добави, че това е втората атака срещу кораба „след първата на 3 август“.

Съвместният център за морска информация (JMIC) в Бахрейн, ръководен от многонационална военноморска коалиция, включваща САЩ и европейски държави, съобщи, че към кораба „Гротон“ са били „насочени две балистични ракети на 130 морски мили източно от Аден“, голям град в южната част на Йемен.

В съобщението се посочва, че първата ракета е „паднала на разстояние 50 метра от носа на кораба“, а втората - „на разстояние 50 метра от кърмата“, като се допълва, че плавателният съд е продължил пътя си, без да претърпи никакви щети.

За нападението съобщи и британската агенция за морска безопасност UKMTO.

Според JMIC, „корабът е бил набелязан като мишена заради неотдавнашните посещения в израелски пристанища на други кораби от същата компания“.

От ноември насам хутите атакуват кораби край бреговете на Йемен. 
Тези нападения нарушиха трафика в Червено море и Аденския залив - основна морска зона за световната търговия, което накара Съединените щати да създадат многонационална военноморска коалиция и да нанасят удари по цели на бунтовниците в Йемен, понякога с помощта на Обединеното кралство. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

САЩ ще разкрият още нови документа по делото Джефри Епстийн

САЩ ще разкрият още нови документа по делото Джефри Епстийн

Публикуването на всички документи, свързани със сексуалния насилник беше задължително по закон, приет почти единодушно от Конгреса миналия месец и подписан от президента Доналд Тръмп

За вярност към Родината Путин закичи с орден Мария Захарова

За вярност към Родината Путин закичи с орден Мария Захарова

На церемонията по връчването на държавни награди в Кремъл говорителят на руското МВнР благодари на родителите си за това, че са я възпитали любов към Русия

ВСУ атакуваха стратегически цели в Русия, удариха и ключов завод в Тулска област

ВСУ атакуваха стратегически цели в Русия, удариха и ключов завод в Тулска област

Предишната нощ украински дронове нанесоха поредица от удари по химическия завод "Ставролен" в град Будьоновск, разположен на 200 км от Ставропол, Русия