21 Март, 2026

И Молдова официално кандидатства за ЕС

И Молдова официално кандидатства за ЕС

Заявлението ще бъде внесено официално в Брюксел през следващите няколко дни

Президентът на Молдова Мая Санду днес подписа официално заявление за приемане на страната в Европейския съюз, съобщи NewsMaker.

„Днес подписваме заявлението за приемане на Молдова в ЕС. То е адресирано до президента на Франция Еманюул Макрон, президента на страната, която днес председателства Съвета ЕС.“, заяви  Санду.

По думите й, Молдова е извлякла поуки и поема отговорността за своето бъдеще.

„Уважаеми граждани, ако за вземането на някои решения се изисква време, други трябва да се вземат бързо и решително. Трябва да се действа спешно, когато обстоятелствата изискват това.“ – добави Санду.

Очаква се заявлението за членство в ЕС да бъде внесено официално в Брюксел през следващите няколко дни.

По-рано днес беше съобщено, че Грузия кандидатства за членство в ЕС по уск7орена процедура. На 28 февруари такова заявление подаде отбраняващата се от руската агресия Украйна. На 1 март ЕС съобщи, че заявката на Киев е приета.

Сподели:

Коментари (0)

Сензация: Откриха снаряд на 2000 години, изстрелван от прашка

Сензация: Откриха снаряд на 2000 години, изстрелван от прашка

Изследователите смятат, че надписът „Учи се“ върху снаряда трябва да се тълкува като иронично нападение срещу противника

Булка избяга от сватбата, като видя своята любов сред гостите

Булка избяга от сватбата, като видя своята любов сред гостите

Булка заряза сватбата, след като видяла любимия си сред гостите

CNN: САЩ унищожиха радарната база, с която Иран е проследявал танкери в Ормузкия проток

CNN: САЩ унищожиха радарната база, с която Иран е проследявал танкери в Ормузкия проток

„Докато работим рамо до рамо, ние също така оставаме фокусирани върху премахването на десетилетната заплаха на Иран за свободния поток на търговия в целия Ормузки проток“, заяви командирът на CENTCOM адмирал Брад Купър