7 Декември, 2025

Адв. Менков: Решението на министър Ненчев за МиГ-овете е обосновано

Адв. Менков: Решението на министър Ненчев за МиГ-овете е обосновано

адв. Менко Менков

И президентът Плевнелиев ще бъде разпитан по делото за ремонт на военните самолети

Предстои на 8 ноември като свидетел по делото срещу бившия министър на отбраната Николай Ненчев да се яви в съда президентът на България в периода 2012г.- 2017г. Росен Плевнелиев.

Припомняме, че бившият военен министър  е подсъдим за това, че не е изпълнил договор с руска компания "РСК-МиГ" за ремонта на изтребителите. На 4 юли тази години като свидетел по делото в съдебна зала вече се яви настоящият президент Румен Радев.

В съдебната зала стана ясно, че Плевнелиев е бил призован за днес, но е изпратил молба, в която е заявил, че явяването му на днешното заседание е невъзможно, защото е в чужбина, уточнява news.bg. Плевнелиев е бил призован от страна на прокуратурата, но защитниците на Ненчев също държат на неговия разпит.

На днешното заседание бе разпитан бившият служебен министър на отбраната в периода 6 август 2014 г. - 7 ноември 2014 г. Велизар Шаламанов.

Пред журналисти адвокатът на Ненчев Менко Менков посочи, че Шаламанов е изключително важен свидетел. Менков каза, че Шаламанов е присъствал на срещата в Уелс през 2014 г. на държавните глави на страните, които са членки на НАТО. "Там се взема решение и се подписват няколко декларации за ограничаване зависимостта от Русия на военните доставки и военното оборудване в страните-членки в НАТО, което пряко касае България и последващите действия, които са предприели- приемането на програмата 2020 в България и последващите решения за отърсване зависимостта от Русия", заяви Менков и уточни, че от това е последвало решението на Ненчев за предаване за модернизация на част от двигателите на самолетите МиГ-29 в Полша. Освен това има решения на Народното събрание за подписване на договорите за модернизация с Полша, добави още адвокатът.

"Тоест решението на министър Ненчев е напълно правилно и обосновано", заключи защитникът на Ненчев.

Сподели:

Коментари (0)

Сарафов с условие: Никой от Съюза на съдиите да не влиза в механизма за разследването му като главен прокурор

Сарафов с условие: Никой от Съюза на съдиите да не влиза в механизма за разследването му като главен прокурор

Bиcoĸaтa мy ceбeoцeнĸa  e пpeчĸa дa ce пpoглeднe oчeвиднoтo, чe  eдин oбвиняeм нe cи oпpeдeля caм пpoĸypopa.

Ченалова и Румен Гечев с подвеждащи съобщения, че Общия съд на ЕС е дал ход на исковата им молба срещу еврото

Ченалова и Румен Гечев с подвеждащи съобщения, че Общия съд на ЕС е дал ход на исковата им молба срещу еврото

Зад цялата хибридна ситуация прозират интереси на президента Радев и партиите „Величие“, „Възраждане“, МЕЧ и среди от БСП

По искане на европрокуратурата: Претърсват 80 адреса в България, шестима са задържани

По искане на европрокуратурата: Претърсват 80 адреса в България, шестима са задържани

Европейската прокуратура разследва престъпна група, действаща от 2019 г. насам, управляваща схема за измами с ДДС чрез сложна схема, която се възползва от правилата на ЕС за трансгранични сделки.