Военните самолети "Gripen Е" на "Saab" се оттегля от тестовете този месец за избор на нов изтребител в Швейцария, съобщи шведската компания. Тя е взела под внимание препоръките на швейцарската Агенция за обществени поръчки в областта на отбраната (armasuisse), съобщава handelszeitung.ch.
"Планът за развитие на"Gripen Е "не съответства на швейцарския оперативен план за извършване на летателните тестове със самолети, подготвен през 2019 г.", заявяват от "Saab", изтъквайки това като причина да се откажат от участие в надпреварата за нов изтребител.
Информацията бе потвърдена днес от Агенцията за обществени поръчки в областта на отбраната на Швейцария, посочва интернет издание swissinfo.ch.
Швейцарското правителство е определило бюджет от 6 милиарда швейцарски франка (6 милиарда долара) за нови изтребители, които да заменят остарялите вече самолети, като в момента оценява офертите на цведската "Saab", както и на "Airbus", на френската "Dassault", на американските "Boeing" и "Lockheed Martin".
Оценките на различните бойни самолети ще продължат до 2020 г., преди правителството да вземе решение за подмяната, като се очаква новите изтребитела да бъдат доставени до 2025 година.
В съобщението си "Saab" посочват, че ще бъдат тествани единствено съществуващи вече бойни самолети.
"Gripen E" ще влязат в експлоатация година преди Швейцария да планира доставките и ще отговарят на посочените дееспособности, отбелязва "Saab". Планът за развитие на „Gripen E” обаче не съответства на швейцарския план за изпитание на самолетите. В резултат на това шведската компания реши да не участва в тестовете за нов изтребител в Payerne, Западна Швейцария, които ще се проведат от 24 до 28 юни.
Швейцарската агенция за обществени поръчки в областта на отбраната поиска от производителите да представят каква ще е цената за 30 или 40 самолета, включително логистика и управляеми ракети, наред с другите критерии, по които ще бъдат оценявани офертите.
Въпросът за новите изтребители е спорен в малката неутрална алпийска държава. През 2014 г. около 53% от хората гласуваха против намерението на управляващите да закупят 22 изтребителя "Gripen" от "Saab" за 3,2 млрд. швейцарски франка.
Превод: Faktor.bg
Още от Свят
Руското посолство в София повтаря лъжите на МО, че Киево-Печорската лавра е поразена с ракета "Пейтриът“
"Руската страна стриктно спазва задълженията си по Хагската конвенция от 1954 г. за защита на културните ценности в случай на въоръжен конфликт", пише в циничната декларация
Китай отхвърли обвиненията на ЕС, че обучава руски военни за войната
Лин Цзян не отговори на въпроса дали Китай оказва някаква подкрепа на Русия във войната срещу Украйна.
Московската петролна рафинерия преустанови работа след удар на ВСУ
Кметът на Москва Сергей Собянин фактически потвърди поражението по рафинерията, като заяви, че на мястото работят аварийни служби.