27 Ноември, 2024

И след срещата с министър Ананиев медицинските сестри не се отказаха от протест утре

И след срещата с министър Ананиев медицинските сестри не се отказаха от протест утре

Те не са доволни от свършеното до момента и не са сигурни дали ще бъдат изпълнени поетите към тях ангажименти

Специалистите по здравни грижи не се отказаха от планирания за утре нов национален протест с искания за по-добро заплащане и подобряване условията на труд. И след среща днес привечер със здравния министър Кирил Ананиев, представители на протестиращите заявиха, че не са доволни от свършеното до момента и не са сигурни дали ще бъдат изпълнени поетите към тях ангажименти. Затова от утре и докато не получат сигурност за реализация на исканията си, здравни специалисти в цялата страна ще организират кратки протести пред лечебните заведения, а в София - пред Министерството на здравеопазването.

Участие в протестите утре са заявили професионалисти по здравни грижи от над 40 града. Медицински сестри, акушерки, лаборанти, рехабилитатори и други искат еднаква основна заплата за всички специалисти независимо от местоработата или собствеността на болницата. Настоява се те да получават поне две минимални работни заплати за страната, или 1120 лв. Сред исканията е още допълнителните възнаграждения и техните размери да са с регламентирани правила и в зависимост от натовареността.

Иска се още почасово заплащане на нощния труд, допълнителни пари работа в спешно отделение и други.

На първия протест на 1 март специалистите по здравни грижи дадоха 20 дни отсрочка на здравните власти. Идеята им беше през този период да получат по-голяма яснота за възнагражденията си и как отпуснатите допълнително на общинските и областни болници 30 млн. лв. ще бъдат разпределени. Няколко дни по-късно Кирил Ананиев обяви, че министерството започва анализ на проблемите със заплащането на здравните специалисти. А целта е да се установят размерите на заплатите във всяко лечебно заведение и къде колко не достига, за да се гарантират предвидените в колективния трудов договор 900 лв. начална заплата.

Днес Ананиев заяви след срещата, че специалистите по здравни грижи не са усетили отпускането на средствата, защото още тече процедура по усвояването на допълнителните пари. Но може би от 1 април хората ще получат своето увеличение, прогнозира министърът.

Анализът на практиките обаче показвал, че "няма една с една болница, които да са направили и да работят на някакви правила и принципи, за да има ред за формиране на работната заплата". С този мотив и с аргумента, че при това положение допълнителни средства само още повече ще задълбочат проблемите и няма да има реално вдигане на заплащането, Кирил Ананиев обясни, че не може да се очаква държавата да отпусне и още пари.

Ананиев обеща да се направи централизирано методика за формиране на заплатите, а в работната група по разработването й да бъдат включени и представители на протестиращите. Ще има представители и на работодателите и на здравните власти. А всяка от страните ще направи свой модел на методика, след което всяко предложение ще бъде обсъдено. Ананиев даде две седмици за тази дейност, но прогнозира, че може да се стигне и до удължаване.

Друг извод е, че има сериозен недостиг на медицински сестри. На базата на данните от 2015 г., 2016 г., 2017 г. е установено, че в България има около 420 сестри на 100 хил. души население, като само в Гърция има по-голям недостиг. Средно това съотношение трябвало да е около 820 сестри на 100 хил. души население. Затова ще се планира увеличен прием на медицински сестри със 150 души и това ще бъде тенденция в следващите години.

Ден преди протестите от синдикалната организация в "Пирогов" съобщиха, че с анекс към колективния трудов договор вече е регламентирано увеличение на заплатите на медицинските сестри с 60-90 лв. "Има увеличение по места, но това не ни удовлетворява. Освен това в много от случаите то не се предлага като част от основната заплата, а като допълнително материално стимулиране", коментира по-рано днес Мая Василева, която е сред организаторите на утрешния протест. А друг представител на протестиращите заговори, че с дребни суми и дори чрез сплашване са правени опити да бъдат отказани хората да протестират.

Днес през деня синдикални и съсловни организации изразиха подкрепа за исканията на здравните специалисти. И призоваха отново за диалог.

Ръководството на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи се срещна с председателя на Народното събрание Цвета Караянчева и председателя на комисията по здравеопазването Даниела Дариткова. Освен за диалог и търсене на "политическо съгласие за достойни възнаграждения, добри условия на труд, професионална квалификация и кариерно израстване" от асоциацията призовали още държавата да влезе в ролята на регулатор.

Федерацията на синдикатите в здравеопазването към КНСБ също обяви в декларация, че подкрепя "справедливите искания за достойни заплати на професионалистите по здравни грижи в цялата страна". Настоява се за добри условия на труд, професионална квалификация и кариерно израстване, дългосрочна визия за здравните грижи до 2030 година, спешни законодателни мерки, така че болниците да не бъдат търговски дружества.

"Очевидно трябва политическа воля, която да намери решение на заплетения възел в здравеопазването и ясен хоризонт за увеличението на всички заплати в сектора, включително и на висококвалифицирания персонал. Затова Федерацията на синдикатите в здравеопазването ще търси дългосрочните решения чрез постоянен натиск върху отговорните институции, но и чрез диалог, през който да се намери правилният път. Противопоставяме се на опитите на различни политически структури да използват справедливия гняв на медицинските специалисти", се казва още в декларацията.

Омбудсманът Мая Манолова също декларира подкрепа за протестиращите здравни специалисти.
Сподели:
Боршош: Терзиев да спре протеста пред Народния театър

Боршош: Терзиев да спре протеста пред Народния театър

По думите му биячите от столичния мол са били  хванати за един ден, а задържани за боя и ескалацията на протеста пред театъра преди три седмици, все още няма

Ново свлачище на пътя Мездра-Ботевград: Кой ще плаща за това - данъкоплатците...

Ново свлачище на пътя Мездра-Ботевград: Кой ще плаща за това - данъкоплатците...

Как и защо се е наложило да се строи “Ребърково” - да кажат тези, които са го измислили, призовава народният представител от ГЕРБ

Полезно за шофьорите: Как да намалите горивото през зимата

Полезно за шофьорите: Как да намалите горивото през зимата

Повече от съветите сигурно се знаят, но е добре да ги припомним