17 Август, 2026

И ТАСС не беше пожалена - назначиха ѝ нов шеф, максимално лоялен на Путин

И ТАСС не беше пожалена - назначиха ѝ нов шеф, максимално лоялен на Путин
Михаил Мишустин

Сергей Михайлов предава поста на Андрей Кондрашов, който е в 11-ия пакет от санкции на ЕС

Министър-председателят на Русия Михаил Мишустин подписа днес заповед, с която Сергей Михайлов е освободен от поста генерален директор на информационната агенция ТАСС.

Михайлов ще бъде сменен от Андрей Кондрашов, който досега беше първи заместник-генерален директор на ВГТРК - Общоруската държавна телевизионна и радиопредавателна компания. През юни ЕС включи Кондрашов в 11-ия си пакет от санкции - в отговор на войната на Русия срещу Украйна.

Андрей Кондрашов е максимално лоялен на руския президент Владимир Путин, през 2018 година даже беше прессекретар на предизборния му щаб. Водил е пропагандните емисии "Вести" и "Вести недели". Автор е на филма "Крим. Пътят към дома", посветен на анексирането на украинския полуостров от Русия през 2014 г. Значителна част от филма е интервю с Владимир Путин за личното му участие в събитията в Крим през март 2014 г. Кондрашов създаде и "биографичен" филм за президента - "Путин".

52-годишният Сергей Михайлов ръководеше ТАСС от 2012 г. насам. Той е освободен от поста генерален директор "по собствено желание", но от ТАСС не съобщават повече информация за причините за решението му.

Догодина ТАСС ще чества своята 120-а годишнина. Тя е създадена през 1904 г. като Санктпетербургска телеграфна агенция, първата официална новинарска агенция в Русия. Името ТАСС е останало от ерата на СССР, като абревиатурата означава Телеграфна агенция на Съветския съюз, припомня БТА.
Сподели:
ССО освободиха Андреевка-Клевцово в Донецка област, 30 руски войници са пленени

ССО освободиха Андреевка-Клевцово в Донецка област, 30 руски войници са пленени

„30 военнослужещи от Русия бяха принудени да се предадат в плен. Онези, които продължиха да оказват съпротива, бяха унищожени. Андреевка-Клевцово отново е под контрола на Украйна“, съобщиха от ССО.

The Atlantic: Военни симулации показват, че САЩ може да оставят Европа сама срещу Русия

The Atlantic: Военни симулации показват, че САЩ може да оставят Европа сама срещу Русия

Изданието отбелязва, че през последните месеци лидерите на НАТО все по-често предупреждават за възможността от мащабен конфликт, който да обхване едновременно Европа и Азия.

Тръмп: Ако Оман ни пречи, ще го разбомбим до дупка

Тръмп: Ако Оман ни пречи, ще го разбомбим до дупка

Изявлението идва на фона на съобщенията от Иран, че Техеран води преговори с Оман за възможното отваряне на Ормузкия проток

Коментари (0)