4 Май, 2026

Имало предателства и в Бирената партия на България

Имало предателства и в Бирената партия на България

Това става ясно от проверка на Комисията по досиетата за агенти на ДС в няколко партии с прекратена дейност

Дори и в Бирената партия на България Държавна сигурност е имала представителство със свой агент.

Това стана ясно днес, след като Комисията по досиетата огласи резултатите от проверките за принадлежност към тоталитарните комунистическите служби на лица, заемали ръководни длъжности в няколко политически партии с прекратена дейност, пише desebg. Една от тези проверки е именно на Бирената партия на България (решение №2-2240 от 1 март 2023 г.).

Проверката е засегнала 14 души на ръководни постове. От тях с принадлежност е установен един човек.

Това е Зафер Исмаил Галибов, член на ръководен орган на партия (член на Координационен съвет) от 03.04.1992 г. до 19.10.1998 г.

Първоначално той е вербуван като агент от Трето управление на ДС (военното контраразузнаване) през 1966 г. под псевдонима „Киров“.

 След това е превербуван като разузнавач от Разузнавателното управление на Генералния щаб (военното разузнаване) под псевдонима „Гълъбов“.

Комисията по досиетата е проверила и партията „Съюз на българските общности“ (с прекратена дейност).

При нея са проверени 7 лица (решение №2-2239 от 1 март 2023 г.). Установено е агентурното минало на 1 човек, но той е починал и в тези случаи законът за досиетата не позволява публично огласяване на данните.

Проверена е и партия „Общобългарски антикомунистически съюз“ (с прекратена дейност).

Проверката е засегнала 25 души (решение №2-2241 от 1 март 2023 г.). От тях с принадлежност към ДС са 8 души.

От тях 7 са починали. Разкритият сътрудник е Емил Дянков Михайлов, член на ръководен орган на партия (член на Изпълнителен съвет) от 20.07.2000 г.

Проверката на политически субекти с прекратена дейност продължава.
Сподели:

Коментари (0)

Демерджиев:  МВР да се осъзнае, изборите приключиха! Бих приел да съм вътрешен министър

Демерджиев: МВР да се осъзнае, изборите приключиха! Бих приел да съм вътрешен министър

Той изрази и недоумение от посещението на ръководството на министерството в САЩ в момент, когато вътрешните проблеми остават нерешени.

Българинът създал "очите" на космическата мисия Артемис II: Бях жълтопаветник, но разбрах как жестоко сме излъгани

Българинът създал "очите" на космическата мисия Артемис II: Бях жълтопаветник, но разбрах как жестоко сме излъгани

Инженер Петко Динев – човекът, чиито камери заснеха историческия полет , е бил асистент в Техническия университет

Денков: Можем да вдигнем хората на крак, ако Радев прекрачи границите!

Денков: Можем да вдигнем хората на крак, ако Радев прекрачи границите!

Той подчерта, че ако след изборите са били първа или втора политическа сила, вероятно е нямало да се случи разделението