25 Януари, 2026

И Янев притеснен за ниската избирателна активност

И Янев притеснен за ниската избирателна активност

Стефан Янев

Служебният кабинет направи възможното за организацията на изборите и за предотвратяване на грозните явления, свързани купуване на гласове и корпоративния вот. Това каза премиерът Стефан Янев в началото на днешното правителствено заседание, предаде „Фокус“.

„В неделя се проведоха третите за тази година парламентарни избори заедно с първи тур на изборите за президент и за вицепрезидент. 

Независимо от предварителните внушения и инсинуации, че изборите няма да бъдат организирани и ще се създадат предпоставки за изкривявания, нарушения и опорочаване на вота, те не се сбъднаха. Българските граждани имаха възможността да гласуват свободно, честно и открито. Служебният кабинет направи възможното както по организацията на изборите, така и за предотвратяване на грозните явления, свързани купуване на гласове и корпоративния вот. Неслучайно оценката на външните наблюдатели на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа даде положителен резултат и адмирира усилията на МВР за справяне с тези грозни явления“, заяви Янев.

„Това, което вече съм дал като оценка от гледна точка на развитието на демокрацията и обществените отношения в страна, притеснително според мен е относителни ниската избирателна активност. Затова ще си позволя още веднъж да призова българските граждани да гласуват честно и открито, и да дадат гласа си и предпочитанията си за тази кандидат-президентска двойка, която смятат, че най-успешно и най-добре ще уплътни заложените в Конституцията правомощия на президентската институция, тъй като в неделя предстои вторият тур на президентския вот. Бъдете активни“, допълни той.

Служебният премиер обаче не даде да се разбере, че вина за ниската избирателна активност има и отговарящият за организацията на изборите - вътрешният министър Бойко Рашков, към когото бяха отправени много сериозни критики от страна на гражданите и някои политически формации.

Сподели:

Коментари (0)

Почина бизнесменът Стефко Колев, представител на "Пума"

Почина бизнесменът Стефко Колев, представител на "Пума"

Той е първият отвлечен  бизнесмен у нас. На 20 септември 2001 г. бизнесменът бе похитен и върнат, след като близките му платиха откуп от 1 млн. лева.

ПП има три условия, за да отиде на избори в коалиция с ДБ

ПП има три условия, за да отиде на избори в коалиция с ДБ

В мотивите си Националният съвет заявява, че страната се намира в преломен политически момент преди предстоящите предсрочни избори и подчертава правото на гражданите свободно да определят бъдещето на България

Гаджев: Предизборната кампания на ГЕРБ ще е с ясен план и без език на омраза

Гаджев: Предизборната кампания на ГЕРБ ще е с ясен план и без език на омраза

От партията казват, че сформирането на редовно правителство няма да бъде по-лесно от досегашното. Според нея ключово значение ще има резултатът на „Възраждане“.