След смъртта на Джефри Епстийн редица влиятелни хора, свързани с него, настояват, че не са знаели истинската същност на престъпленията му. Много от тях направиха внимателно формулирани изявления за съжаление.
Но частна кореспонденция, публикувана наскоро в правителствени съобщения и изтичане на имейли, разказва различна история.
Някои видни хора в политиката, бизнеса и академичните среди не само поддържаха връзки с Епщайн след разкритията през 2008 г. за склоняване на непълнолетна към проституция. Те активно го утешаваха, представяха го за жертва и в някои случаи предлагаха съвети как да се реабилитира образът му.
През февруари 2019 г. - дълго след като Вирджиния Джуфре публично обяви подозренията си за трафик на хора за сексуална експлоатация, а разследвания на вестници насочиха вниманието към дейността на Епстийн - политическият активист и професор Ноам Чомски изпрати съобщение на Епщайн.
В отговор на молбата на Епстийн за съвет как да се справи с „гнилата си преса“, Чомски го посъветва да мълчи: „Това, което лешоядите силно искат, е публичен отговор, който след това предоставя публична възможност за атака от отровни атаки, много от които са просто търсещи публичност или ексцентрици от всякакъв вид.“
Той отиде още по-далеч: „Това е особено вярно сега с истерията, която се е развила около малтретирането на жени, която е стигнала до точката, че дори поставянето под въпрос на обвинение е престъпление, по-лошо от убийство.“
Пет месеца по-късно Епстийн беше арестуван по федерални обвинения в трафик на хора с цел сексуална експлоатация.
Чомски, сега на 97 години, едва ли беше единственият известен сътрудник, който лично успокояваше Епстийн или му даваше съвети за реабилитирането на публичния му имидж. Техните послания обаче бяха скрити до неотдавнашното публикуване на досиетата на ФБР по случая с Епщайн и други разкрития на документи миналата година.
Месеци след ареста на Епстийн през 2006 г. в Палм Бийч по обвинения в сексуални злоупотреби с непълнолетно лице, Епщайн получава имейл, подписан от Стенли Потингер, адвокат от Ню Йорк и бивш помощник прокурор по граждански права при президентите Ричард Никсън и Джералд Форд.
„От известно време не сме се виждали, но четейки за ексцесиите на ченгетата в Палм Бийч, трябваше да ви изкажа подкрепа“, пише Потингер в бележка, препратена до Епщайн през септември 2006 г. „Дребнавите хора по света не харесват мислители и дейци, особено когато успеят.“
Той казва на Епщайн, че ситуацията ще отмине и че очаква с нетърпение да „чуе забавната страна на това нещо“.
Превод: Faktor.bg


Коментари (0)