10 Април, 2026

400 000 лв. глоба за оператори при цена над 19 цента минута в ЕС

400 000 лв. глоба за оператори при цена над 19 цента минута в ЕС

6 евроцента ще е текстово съобщение в ЕС. От 20 хил. до 400 хил. лв. глоба ще се налага на мобилните оператори, които таксуват с над 19 евроцента за минута разговорите в рамките на Европейския съюз. Това решиха депутатите с окончателно приети в четвъртък промени в Закона за електронните съобщения. Промените са, за да бъде българското законодателство в съответствие с изискванията на еврорегламент за определянето на мерки за достъпа до отворен интернет и универсална услуга.

Максималната такса за текстови съобщения в ЕС е 6 евроцента, а 20 евроцента е 1 мегабайт пренос на данни. Ако телекомите ги надвишат, глобите също са от 20 хил. до 400 хил. лв. Такава санкция е предвидена и в случай че операторът не активира евротарифата, която предвижда тези цени за роуминг в рамките на ЕС.

При непредоставяне на преддоговорна информация на клиентите глобата е от 500 до 5000 лв.

Вносител на промените е Министерският съвет. В мотивите се посочва, че въвеждането на максималните цени при престой в страна от ЕС се е наложило, след като през 2017 и 2018 г. стана ясно, че има значителни разлики между цените за национални разговори и разговори в роуминг в рамките на Евросъюза. Средната стандартна цена в ЕС на фиксирано или мобилно повикване е била 3 пъти по-висока от националните. В средата на май бяха приети нови правила, ограничаващи максималните цени за услугите.

Максималната тарифа за услугите от 0,19 евро за минута разговор и 0,06 евро за съобщение в ЕС обхваща периода от 15 май 2019 г. до 14 май 2024 г.

Сподели:

Коментари (0)

Ормуз под ирански контрол: Корабоплаването почти замря, светът усеща енергийния шок

Ормуз под ирански контрол: Корабоплаването почти замря, светът усеща енергийния шок

Корпусът на гвардейците на ислямската революция е публикувал карта с алтернативни маршрути, предназначени да отклоняват корабите от зони с морски мини

Министър Трайков: България разполага с пълния обем на 90-дневните резерви от горива

Министър Трайков: България разполага с пълния обем на 90-дневните резерви от горива

Той определи евентуално намаляване на ДДС върху горивата като изключително скъпа мярка с „никакъв ефект”, която само би подобрила маржовете на търговците

Скок на сигналите и натиск върху инспектори от БАБХ: заплахи, насилие и незаконни схеми излязоха наяве

Скок на сигналите и натиск върху инспектори от БАБХ: заплахи, насилие и незаконни схеми излязоха наяве

Министър Христанов обяви акция "Чиста храна" и отрече Агенцията да пречи на нормалната дистрибуция на храни