Последните страни, присъединени към еврозоната, не са изпълнявали всички критерии и нито една страна не изпълнява Маастрихтските критерии, от тези, които вече са се присъединили. При това положение решението за присъединяване ни към Шенген и еврозона е чисто политическо, от нас не зависи, според мен.
Това каза пред БНР финансистът доц. Емил Хърсев, преподавател в УНСС, в интервю пред БНР.
"И сега има благоприятни политически условия това решение да бъде взето и България да получи възможността да се изпълни договорът с ЕС, който предвижда присъединяване на България към еврозоната", каза още той. Според него представеният проектобюджет е направен от служебния кабинет, защото е октомври, но "трябва да се направи от редовно правителство и да се приеме от парламент, който носи отговорност".
"Това, което в момента имаме е стандартно доказателство, че Министерство на финансите може да произведе бюджет по всяко време на годината. Но този проекто бюджет реално значение няма. Това не е бюджетът, върху който ще говорим и ще се изпълнява. Доказателство е, че служебното правителство може да представи проекто бюджет, а на кого го представя, след като няма парламент?", посочи доц. Хърсев.
Относно споровете за вдигането на МРЗ и съкращаване на определени разходи заради дефицита той каза: "Първо дефицитът не е огромен и е съвършено поносим и е в рамките на Маастрихтските критерии. Второ доходите и заплатите са вечен проблем и не зависят от този бюджет. Проблемът, които си стои пред обществото за решаване и ще ни съпътства, докато се изравнят доходите до средните в Европа, поне 70 – 80%. А средната работна заплата в Европа намалява, а в България расте с двойни темпове спрямо растежа на БВП. Няма начин да се ограничи растежът на доходи."
Емил Хърсев
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг