23 Ноември, 2024

Как ще реагира еврото, ако Тръмп спечели президентските избори в САЩ

Как ще реагира еврото, ако Тръмп спечели президентските избори в САЩ

Доналд Тръмп

Победата на Тръмп може да доведе до въвеждането на мащабни американски мита, включително 10% данък върху вноса от ЕС и 60% данък върху китайските стоки. Анализаторите предупреждават, че тази протекционистка позиция може да засили долара, като същевременно окаже натиск върху еврото, принуждавайки ЕЦБ да обмисли по-ниски лихвени проценти, за да подкрепи отрицателните ефекти върху растежа.

С наближаването на президентските избори в САЩ на 5 ноември световните финансови пазари са напрегнати, очаквайки потенциални промени в търговската политика на САЩ, които биха могли да се отразят върху валутите и активите.

Макар че социологическите проучвания отразяват надпреварата между демократа Камала Харис и републиканеца Доналд Тръмп, букмейкърските залагания все повече клонят в полза на Тръмп, като му отреждат 62% шанс за победа.

Победата на Тръмп може да бъде сигнал за връщане към протекционистични търговски мерки, включително предложеното 10% мито върху вноса от Европа и 60% мито върху китайските стоки. Като ответна мярка Европейската комисия може също да отговори с реципрочни мита върху американския внос.

Тази радикална протекционистка позиция може да доведе до дълбоки последици за еврото и други валути по света, като анализаторите вече обмислят потенциалните пазарни въздействия.

Как победата на Тръмп може да повлияе на еврото

Анализаторите предполагат, че повторното налагане на високи американски мита може да засили щатския долар, като същевременно увеличи натиска за понижаване на еврото.

„Тарифите оказват пряко влияние върху валутните курсове“, заяви Майкъл Кейхил, анализатор в „Голдман Сакс“, цитиран от „Евронюз“.

Инвестиционната банка очаква, че ако Тръмп спечели и републиканците получат контрол над Конгреса, това ще засили възможността за „ястребски отговор на долара“, като тарифите могат да бъдат съчетани с намаляване на вътрешните данъци.

„Комбинираният ефект от по-високи мита и данъчни съкращения би могъл да повиши курса на долара, особено ако САЩ приемат базови мита за всички страни“, обясни Кейхил.

Тази промяна в политиката би имала отражение и върху паричните политики от двете страни на Атлантическия океан. Главният икономист на „Голдман Сакс“ Ян Хациус изчисли, че 10-процентно повсеместно мито би могло да предизвика промяна от 150-200 базисни пункта в диференциала на лихвените проценти между САЩ и еврозоната.

„В САЩ въздействието би било ястребово, в размер на 130 базисни точки, поради инфлационното въздействие на митата“, каза Хациус, докато „еврозоната би била изправена пред леко миролюбив сценарий, около -40 базисни точки, тъй като ефектът върху растежа би надделял над незначителния инфлационен натиск от митата“.

Полученото в резултат на това разминаване в политиките би могло да отслаби еврото с до 3% или дори с 10% при сценарий с по-широки мита и намаления на данъците.

Тъй като еврото отбеляза четири поредни седмици на загуба, валутният анализатор на ING Франческо Песоле отбеляза, че неотдавнашното му слабо представяне се дължи повече на различията в икономическите данни, отколкото на изборния риск, а щатският долар набира сила поради стабилните потребителски разходи и възходящите ревизии на растежа в САЩ.

Еврото би трябвало да спадне с още 2% от краткосрочната си справедлива стойност от 1,08, за да се считат свързаните с Тръмп рискове за основен фактор, обясни Песоле.

Освен еврото, предложените от Тръмп мита могат да предизвикат волатилност и в други валути, особено в тези, които са свързани с износа на суровини и с развиващите се пазари. Анализаторите на ING подчертават, че австралийският и новозеландският долар биха могли да претърпят по-големи колебания в рамките на групата на Г-10, докато мексиканското песо и няколко азиатски валути биха могли да бъдат особено податливи на свързани с търговията промени.

Според анализаторите на BBVA администрацията на Тръмп може да внесе допълнителна икономическа и геополитическа несигурност чрез преоценка на ангажиментите на САЩ към НАТО и Украйна - перспектива, която може да окаже допълнителен натиск върху еврото.

Потенциално предизвикателство за европейската икономика и ЕЦБ

Ако Тръмп спечели изборите в САЩ и приложи агресивната си политика на мита, се очаква еврото да бъде изправено пред продължителна низходяща тенденция спрямо долара. Вече отслабващият икономически растеж на Европа може да пострада, тъй като ответните мита ще засегнат ключови експортни сектори, а Европейската централна банка (ЕЦБ) може да се окаже ограничена в ефективната си реакция.

ЕЦБ може да се почувства притисната да запази по-ниски лихвени проценти или дори да ги намали допълнително, ако търговското напрежение натежи върху растежа - сценарий, който може допълнително да подкопае силата на еврото.

В заключение, ръководеният от Тръмп Бял дом с протекционистка политика може да постави еврото в несигурно положение, като анализаторите се подготвят за възможни промени както в търговската, така и в паричната политика, които вероятно ще благоприятстват долара за сметка на еврото. І БГНЕС
Сподели: