22 Юни, 2026

Коронавирусът ще причини щети от 5 млрд. долара за авиокомпаниите

Коронавирусът ще причини щети от 5 млрд. долара за авиокомпаниите

Новата епидемия, причинена от коронавируса може да означава намаление на световните приходи за авиокомпаниите с 4-5 милиарда долара, съобщи Международната организация за гражданска авиация към ООН (ICAO).
 
Агенцията на ООН съобщи, че 70 авиокомпании са отменили всички международни полети в и извън Китай и 50 други са намалили своите курсове до там.
 
Предварителните оценки сочат, че това означава спад с близо 20 милиона пътници в сравнение с очакванията за първото тримесечие на 2020 г.
 
Още новини от света и България четете тук
 
Тази цифра се равнява на потенциални загуба на приходи в размер на 5 милиарда долара, посочва агенцията.
 
Вирусът е убил 1483 души в Китай и е заразил над 64 600 там. В чужбина са регистрирани близо 600 случая на заразени.
 
"Преди епидемията авиокомпаниите бяха планирали да увеличат капацитета с девет процента по международни маршрути до / от Китай за първото тримесечие на 2020 г. в сравнение с 2019 г.", се казва в съобщението на ICAO.
 
Реалността е намаляване на капацитета на пътниците на чуждестранни авиокомпании с 80 процента.
 
Япония изглежда най-силно засегната от намалението на китайските туристи през първото тримесечие, каза ICAO. Страната може да загуби 1,29 милиарда долара приходи от туризъм, като Тайланд не изостава с потенциални загуби от 1,15 милиарда долара.
Сподели:
Как електромобилите превземат света - ефективността им е по-висока, а цената по-ниска

Как електромобилите превземат света - ефективността им е по-висока, а цената по-ниска

В ЕС всеки трети нов автомобил е електрически

НС прие промени в Закона за кредитните институции на първо четене

НС прие промени в Закона за кредитните институции на първо четене

Заместник-министърът на финансите Людмила Петкова поясни, че се въвеждат две европейски директиви, предвижда се санкция, която може да бъде наложена на банка, на финансов холдинг, за принудително изпълнение при неизплащане на финансови задължения

Експерти бият тревога: България влиза в дългова спирала заради наследени финансови капани

Експерти бият тревога: България влиза в дългова спирала заради наследени финансови капани

Икономисти предупреждават, че новият дълг от 3,8 млрд. евро е следствие от натрупани бюджетни дефицити, ограничена ликвидност и години на отлагани финансови решения

Коментари (0)