27 Май, 2026

Красен Станчев: Новият управител на БНБ трябва да има опит от широк спектър, за да се справи с кризите

Красен Станчев: Новият управител на БНБ трябва да има опит от широк спектър, за да се справи с кризите
Красен Станчев

Потенциалният нов управител на Българска народна банка трябва да има опит от широк спектър, за да се справи с кризите. Това заяви икономистът доц. Красен Станчев.

В БНБ реално нищо не се случва, коментира Станчев. Това, което се случва е в коалицията – има спор кой да контролира централната банка.

Според него плюсовете и минусите на двамата кандидати – Андрей Гюров от „Продължаваме промяната” и Любомир Каримански от „Има такъв народ”, зависят от координатната система. Визитната картичка, която е важна за тази длъжност, по думите на доц. Станчев е на човек с опит при управление на централни банки в кризисни условия.

„Това е човек, който трябва да има доверието на ЕЦБ, МВФ, Световната банка. Остава вариант Б. Да се потърсят кандидати, които могат да бъдат подкрепени от парламентарните групи извън тези, които са членове на управляващата коалиция. Опитът е много важен в тази ситуация, защото не е известно по какъв начин ще се развие бюджета и стабилността на публичните финанси в България, международната разплащателна система, но е известно, че тя е в предизвикателство заради войната. ЕЦБ не може да се справи със стабилността на еврото. Пактът за стабилност не се изпълнява. Хората, които управляват БНБ трябва да имат опит, за да се справят в тази ситуация”, каза той.

Според доц. Станчев не е проблемът гуверньорът на БНБ да е политическо лице.

„Във всяка една представителна демокрация повечето избори на лица за такива институции са политически. В това няма нищо лошо”, каза той.

„Нашата банкова система е много стабилна. Това беше доказано няколко пъти. Показателят е капиталова адекватност и издръжливост на стресове, съотношението между кредити и депозити. Това, че е забранено на централната банка да финансира банките не е спасителен пояс, а е предварително условие банките и правителството сами да се грижат за своята стабилност”, заяви още икономистът. /БГНЕС
Сподели:
Под силен натиск на Тръмп: ЕС на финалната права за търговското споразумение със САЩ

Под силен натиск на Тръмп: ЕС на финалната права за търговското споразумение със САЩ

Брюксел се ангажира да премахне вносните мита за американски индустриални стоки и да предостави преференциален достъп за селскостопански и морски продукти от САЩ. В замяна съйзът прие американски мита от 15% върху повечето европейски стоки

Американски частни интереси с непредвидими последици в плана "Тръмп“ за Балканите

Американски частни интереси с непредвидими последици в плана "Тръмп“ за Балканите

Макар самоличността на собствениците на AAFS все още да не е публично известна, компанията е представлявана от две фигури от вътрешния кръг на Доналд Тръмп: Джеси Бинал, адвокат на Тръмп след президентските избори през 2020 г., и Джо Флин, брат на бившия съветник по националната сигурност на САЩ

Държавата затяга коланите, но не за всички: МВР и МО остават извън 10% съкращения

Държавата затяга коланите, но не за всички: МВР и МО остават извън 10% съкращения

Бюджетен парадокс  - правителството остави и силовите структури извън орязването на разходите, в същото време икономиите се топят

Коментари (0)