17 Май, 2026

Иванка Шалапатова: Имаме 200 000 незаети работни места

Иванка Шалапатова: Имаме 200 000 незаети работни места

Иванка Шалапатова


418 000 българи работят на минимална работна заплата, като 10% от всички заетите лица са т.нар. „работещи бедни“. Това каза в предаването „Лице в лице“ министърът на труда и социалната политика Иванка Шалапатова.

„Министерство на труда и социалната политика изпълни директивата, която важи за целия Европейски съюз. Става дума за нивото на минималните работни заплати и колективното трудово договаряне. Държавата трябва да гарантира, че минималната оценка за труда на хората гарантира не само положения от тях труд, но и възможността за нормален живот“, поясни тя.

Министър Шалапатова каза още, че МТСП гарантира диалога между синдикатите и работодателските организации. Според нея в момента текат дискусии за критериите, по които да се определя минималната работна заплата. Тя отрече министерството да е правило конкретно предложение за тези критерии.

„Искам обаче да подчертая, че нашето министерство категорично не застава зад позицията за замразяване на минималната работна заплата. Напротив – ние настояваме през социалния диалог синдикатите и работодателите да не взимат само единия критерии – 50% от средната брутна заплата, но да се отчете и производителността на труда“, уточни тя.

Министър Шалапатова каза още, че към момента у нас има над 200 000 места, за които няма работна ръка в момента. „Само през миналата година са издадени 25 000 разрешителни за работа на чужденци у нас спрямо 10 000 разрешителни през 2022 година“, допълни тя.
Сподели:

Коментари (0)

Запушен водосток заля платното на АМ “Хемус“ край пътен възел  “Дерманци“

Запушен водосток заля платното на АМ “Хемус“ край пътен възел “Дерманци“

Това създава предпоставки за опасни ситуации и риск за пътуващите. Към момента липсва официална информация от АПИ или МВР дали е започнала проверка по случая

Откриха фотоизложба „Лешояди от Европа и Африка“: Индикатори за чиста околна среда

Откриха фотоизложба „Лешояди от Европа и Африка“: Индикатори за чиста околна среда

Посетителите имат възможност да наблюдават с бинокъл живеещите във волиерата на Софийския зоопарк белоглави и черни лешояди, в 12:00 ч. се проведе демонстрационно хранене на птиците

В Черни Вит отбелязаха 150 години от Априлското въстание и подвига на Нейо Крачунов

В Черни Вит отбелязаха 150 години от Априлското въстание и подвига на Нейо Крачунов

Жители и гости на селото сведоха глави пред героичната саможертва и подвиг на всички дали живота си за свободата на България