14 Май, 2026

Гърция още няма готовност за туристи от чужбина

Гърция още няма готовност за туристи от чужбина

"Понастоящем със сигурност не сме във фазата да обсъждаме откриването на чуждестранния туризъм, но разбира се, има подготовка, някои дискусии, при които здравните правила биха могли да работят отново в туризма у нас, което, както и в други европейски страни, е основният въпрос", каза ръководителят на експертната комисия за COVID-19 в гръцкото министерство на здравеопазването, професорът епидемиолог Сотирис Циодрас.

На редовна пресконференция в гръцкото министерство на здравеопазването, отговаряйки на въпрос на журналист за туризма, Циодрас се спря на сектора на общественото здравеопазване.

Той каза, че туризмът ще се подчинява на определени правила, обсъждани от комисията на министерството, но „все още нищо не е окончателно“ и спомена три от основните правила, включително бърз лабораторен тест, който „ще гарантира, че туристът не е носител на болестта или е преминал болестта, ако има надеждни антитела ", спазване на препоръките и правилата за хигиена, т.е. носенето на маска, но и за защита на високорисковите групи от граждани.

„Въпросът е каква ще бъде епидемиологичната картина на заболяването у нас и в други страни, за да може да се гарантира сигурността. Да не забравяме, че глобалното разпространение на вируса започна с внесени случаи, от пътници. И в нашата страна пристигнаха от конкретни области на света. В Америка, за да ви дам пример, 65% от вируса се е разпространил от Ню Йорк, в Америка не дошъл отвън. Затова е необходима предпазливост и дори в процедурите за вътрешен туризъм може да има някои забрани, не само за чуждестранния“, обясни професорът, цитиран от БГНЕС.
Сподели:

Коментари (0)

Кошмар в Атлантика: Огнището на норовирус се разраства, повече от 100 вече са заразените

Кошмар в Атлантика: Огнището на норовирус се разраства, повече от 100 вече са заразените

На борда на круизния кораб има общо 3116 пътници и 1131 членове на екипажа, според CDC, който трябва да пристигне в Порт Канаверал, Флорида, на 11 май

Летният сезон под заплаха: Отлив на туристи по морето заради скъпите самолетни билети

Летният сезон под заплаха: Отлив на туристи по морето заради скъпите самолетни билети

Хотели в Слънчев бряг отвориха с пълна заетост, но с растящи разходи заради наетите чуждестранни служители, поради недостиг на български персонал

С недостиг на кадри започва летният сезон по Черноморието

С недостиг на кадри започва летният сезон по Черноморието

Проблемът с работната ръка не е нов и не засяга единствено туристическия бранш