26 Януари, 2026

В Гърция: Глоби и отнемане на лиценз за заведения, които не спазват мерките срещу коронавируса

В Гърция: Глоби и отнемане на лиценз за заведения, които не спазват мерките срещу коронавируса

С високи глоби и отнемане на лиценз са заплашени собствениците на нощни заведения в Гърция, които не са затворили в полунощ. Кметове на туристически райони смятат, че мярката не е добре обмислена.

Епидемиолозите в Гърция са категорични, че страната е във втора фаза на разпространение на вируса. За три дни новите случаи са 1030. Властите наложиха нови ограничения. От днес почти във всички туристически райони заведенията затварят в полунощ. При неспазване на разпоредбите собствениците ги грозят високи глоби и отнемане на лиценза.

„Това е поредният удар срещу туризма“, протестират кметовете на остров Тасос и град Лариса, където заразените са много малко.

Кметът на Лариса обясни, че затварянето на заведенията в полунощ няма да ограничи разпространението на коронавируса. Проблемът е неспазването на дистанция, а след затваряне на нощните клубове младежите ще се събират в парковете и пак няма да спазват противоепидемиологичните мерки.

Следващият проблем пред гръцките власти е празникът Успение Богородично. Правителството разпореди да не се провеждат литийни шествия с икони, но Светият синод на гръцката православна църква не се съгласи. Шествия ще има, но при строго спазване на мерките.

В репортажи на гръцките телевизии чуждестранните туристи, сред тях и българи, споделят, че са много доволни от стриктните мерки за безопасност.

Засега няма информация за заразен български турист на почивка в Гърция.   
Сподели:

Коментари (0)

Приеха отчета за изпълнението на Програмата за развитие на туризма за 2025 г. и програмата за 2026 г. в община Ловеч

Приеха отчета за изпълнението на Програмата за развитие на туризма за 2025 г. и програмата за 2026 г. в община Ловеч

Основен проблем остава намаляването на броя на нощувките, защото в общината идват много туристи, но остават в рамките на деня

Китай отваря врати за България: безвизово пътуване за български граждани

Китай отваря врати за България: безвизово пътуване за български граждани

Безвизовият режим с Китай не е просто улеснение за пътуване, а икономически инструмент, който поставя България в по-конкурентна позиция спрямо региона и я доближава до водещите европейски държави по достъпност, доверие и икономически потенциал

Испания счупи рекорд с 96,5 млн. туристи от чужбина за 2025 г.

Испания счупи рекорд с 96,5 млн. туристи от чужбина за 2025 г.

По думите на изпълнителния директор и временен председател на Световния съвет по пътувания и туризъм Глория Гевара, ако туризмът беше държава, той би бил третата по големина икономика в света