Народните представители Методи Андреев от ГЕРБ и Мартин Димитров и Петър Славов от РБ са изпратили писмо до министъра на енергетиката Теменужка Петкова, с което искат отговор, защо политик, свързан с много провали и неизгодни сделки в енергетиката, е член на Надзорния съвет на ,,Лукойл Нефтохим Бургас” АД. Депутатите питат още Петкова, дали като министър в дясноцентристко правителство има доверие на Овчаров, и с какво е бил той полезен на държавата и обществото, заемайки този пост.
Народните представители подчертават, че Овчаров е доказан и можещ енергиен експерт, но неговата „политика и разбирането му за развитие на енергетиката са коренно различни и противостоящи на тези на дясноцентриската коалиция, която сега управлява държавата. Нещо повече, решенията вземани по времето, когато той е бил министър на икономиката и енергетиката, са твърде спорни, а някои от тях, от гледна точка на дясноцентриското разбиране за политика в сферата на енергетиката, са и в ущърб на държавния и обществен интерес“. Това прави необяснимо и дори скандално присъствието му в Надзорния съвет на ,,Лукойл Нефтохим Бургас” АД.
Народните представители са убедени, че въпросът отдавна вече не е само политически, а опира до морал и справедливост.
„И тук не става въпрос просто за една кадрова промяна. Тук става дума за доверието на хората, които ни избраха. За тези милиони български граждани, на които трудно можем да обясним тази безпринципна позиция на държавата по отношение на служебното положение на г-н Румен Овчаров. В случая политическите сметки убиват доверието и надеждата на хората, че в България може да има и принципна политика“, подчертават Андреев, Димитров и Славов.
Ето и пълния текст на писмото им до министър Теменужка Петкова:
ЧРЕЗ
ПРЕДСЕДАТЕЛЯ
НА 43-ТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
Г-ЖА ЦЕЦКА ЦАЧЕВА
ДО
Г-ЖА ТЕМЕНУЖКА ПЕТКОВА
МИНИСТЪР НА ЕНЕРГЕТИКАТА НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
В Ъ П Р О С
от Методи Андреев, Мартин Димитров и Петър Славов - народни представители в 43-то Народно събрание
На основание чл. 90, ал. 1 от Конституцията на Република България и във връзка с чл.91, ал.1 от ПОДНС внасяме въпрос
ОТНОСНО: Очаквани, но закъсняли промени в представителството на държавата в ,,Лукойл Нефтохим Бургас” АД
Уважаема госпожо министър, на 7 октомври 2013 г. на извънредно събрание на акционерите на ,,Лукойл Нефтохим Бургас” АД, по предложение на представителя на Министерството на икономиката и енергетиката Цветан Цирков, за член наНадзорния съвет на предприятието е избран Румен Овчаров. Промяната е вписана в Търговския регистър на 14 октомври 2013 г. По принцип функцията на представителят на държавата е да изразява и защитава държавния интерес в рафинерията чрез т.н. ,,златната акция” или акция клас ,,А. Притежанието на тази акция дава право на държавата, чрез представителя си в надзорния съвет на дружеството да блокира приемането на определени решения на Общото събрание на акционерите. Доколко държавният и обществен интерес е водещ за сегашния представител на държавата в ,,Лукойл Нефтохим Бургас” АД, се разбира от реакцията му по повод, предприетите през 2015 г. проверки в дружеството от Агенция митници и НАП, както и във връзка със започналата проверка на КЗК за наличие на картел на пазара за горива у нас. Според изявление на г-н Р. Овчаров, направено през октомври 2015 г. пред Нова телевизия, съществуват ,,тежки подозрения” за това, че комбинатът е подложен на натиск от страна на администрацията, като пояснява:
,,За последната една година митнците направиха три проверки. НАП е извършила две проверки. Има и проверка на Комисията за защита на конкуренцията”. Той допълнително уточнява, че е възможно тези проверки да са резултат от натиск ,,зад океана”, макар, че не искал да мисли в тази посока. Така Овчаров повтори, макар и по-рафинирано, думите на руския външен министър Сергей Лавров, че тенденциозното отношение на България към руските енергийни проекти е заради американската й зависимост. Да се чуди човек представител на българската държава в ,,Лукойл Нефтохим Бургас” АД ли е Румен Овчаров или защитник на руските интереси, награден със сладък пост в бургаската рафинерия.
Доста красноречива е и неотдавнашната реакция на г-н Р. Овчаров и по отношение на присъдата на Международния арбитражен съд в Париж по казуса с АЕЦ ,,Белене”. Съгласно постановеното от съда решение Националната електрическа компания е осъдена да заплати на ЗАО ”Атомстройекспорт”, произведеното до момента оборудване, оценено на 620 млн. евро заедно със съдебните разноски. С нескрита ирония и злорадство представителят на държавата в ,,Лукойл Нефтохим Бургас” АД предложиналичният реактор да бъде инсталиран като паметник в Банкя.Според Овчаров, България е щяла да спечели много повече, ако не беше спряла проекта за строителство на нова атомна централа в Белене.
Ако се върнем назад в годините ще си припомним и други решения от времето на мандата на г-н Овчаров, като министър в кабинета на Тройната коалиция. Например решението на Министерство на икономиката и енергетиката, взето с Протокол № РД-21-46/17.11.2005 г., да се подпише договор за особен залог в полза на американската ,,AES-3C Марица изток 1” ЕООД, като обезпечение, покриващо размера на задълженията на ,,НЕК” ЕАД за бъдещо месечно плащане за мощност и електрическа енергия, като предмет на залога да бъдат бъдещите вземания на ,,НЕК” ЕАД от ,,Електроразпределение – Варна” АД и ,,Електроразпределение – Пловдив” АД. С други думи всички абонати на тези две дружества стават гаранти на този особен залог, като чрез своите бъдещи плащания те ще покриват задълженията на ,,НЕК” ЕАД към американската централа!
Друго показателно решение за политиката, провеждана от Р. Овчаров в качеството му на министър на икономиката и енергетиката в правителството на Станишев, е това кой ще строи новата АЕЦ в Белене. В средата на неговия мандат по време на тройната коалиция, за победител на обявения търг за строителство на нова атомна централа, беше посочен руският концерн ЗАО „Атомстройекспорт”. Всъщност през целия си мандат като министър на икономиката и енергетиката Р. Овчаров е работил за реализация на спорния и скъпоструващ проект за нова атомна централа в Белене, при това с доминиращо руско участие. Според ядрения експерт д-р Георги Касчиев Румен Овчаров е и човекът, оказал въздействие за решението да бъде поръчано оборудване, без да има подписан договор за изграждане на АЕЦ „Белене“.
Г-жо министър, тук няма да припомняме в подробности и скандалите, в които беше замесено името на г-н Р. Овчаров. Но все пак за тези, които са забравили, ще маркираме най-нашумелите от тях. Например чутовния скандал с ,,Топлофикация София” ЕАД във връзка, с който стана известно едно писмо на тогавашният обвиняем по делото бивш директор на дружеството, в което той търси помощ от „Р. Овч… Спомняме си и при какви условия Р. Овчаров подаде оставка като министър в правителството на С. Станишев. Това стана след като тогавашният директор на Националната следствена служба г-н Ангел Александров обяви пред медиите, че Овчаров го заплашвал чрез посредници заради разследване на опит за скрита приватизация на "Булгартабак холдинг". Александров пък беше обвинен, че е лобирал за частни интереси в „Булгартабак“, Държавния резерв и хазарта. В последствие министър-председателят Сергей Станишев уволни двамата заместник-министри, замесени в скандала - на икономиката Корнелия Нинова и на бедствията и авариите Делян Пеевски, а Р. Овчаров подаде оставка.
И така г-жо министър, виждате колко богата и разнообразна е политическата и професионална биография на г-н Румен Овчаров. Вероятно имат някакво основание и твърденията на много негови съпартийци, че той е доказан и можещ енергиен експерт. За съжаление, обаче неговата политика и разбирането му за развитие на енергетиката са коренно различни и противостоящи на тези на дясноцентриската коалиция, която сега управлява държавата. Нещо повече, решенията вземани по времето, когато той е бил министър на икономиката и енергетиката, са твърде спорни, а някои от тях, от гледна точка на дясноцентриското разбиране за политика в сферата на енергетиката, са и в ущърб на държавния и обществен интерес. В този смисъл е необяснимо защо представител на държавата в Надзорния съвет на ,,Лукойл Нефтохим Бургас” АД, въпреки всичко, казано по-горе, все още е г-н Румен Овчаров!? При всички случаи, като се има предвид фундаменталните различия в енергийната политика на дясноцентристките правителства на Бойко Борисов, с тази провеждана от Р. Овчаров, когато е бил министър на икономиката и енергетиката и като се отчете какви загуби е понесла държавата от проекти като АЕЦ ,,Белене“, яз. ,,Цанков камък“ и др., трудно може да се обясни заради какви приноси към родната енергетика г-н Румен Овчаров все още е на този важен държавен пост!? Въпросът отдавна вече не е само политически. Това е въпрос на морал и справедливост! И тук не става въпрос просто за една кадрова промяна. Тук става дума за доверието на хората, които ни избраха. За тези милиони български граждани, на които трудно можем да обясним тази безпринципна позиция на държавата по отношение на служебното положение на г-н Румен Овчаров. В случая политическите сметки убиват доверието и надеждата на хората, че в България може да има и принципна политика. В тази връзка Ви молим много аргументирано и ясно да ни отговорите на следните актуални въпроси:
1. В качеството си на министър в дясноцентриско правителство, имате ли доверие на г-н Румен Овчаров, като представител на държавата в Надзорния съвет на ,,Лукойл Нефтохим Бургас” АД и смятате ли, че той защитава адекватно държавния и обществен интерес в предприятието?
2. Как ще аргументирате факта, че г-н Румен Овчаров все още е представител на държавата в ,,Лукойл Нефтохим Бургас” АД, като посочите конкретно с какво точно е бил полезен на държавата и обществото, заемайки този пост?
С уважение:
Методи Андреев
Мартин Димитров
Петър Славов
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг