До края на днешния ден ЧЕЗ трябва да преведе дължимите суми по сметката на националната електрическа компания, съобщи Нова ТВ.
Точно преди седмица ДКЕВР стартира процедура срещу трите електроразпределителни дружества - EVN, Енерго-Про и ЧЕЗ, и заплаши да отнеме лиценза на снабдителните им дружества. Държавният регулатор им даде 7-дневен срок, в който да погасят задълженията си.
За ЧЕЗ той изтича в края на днешния ден, за Енерго-Про и EVN - 24 часа по-късно. Дружествата дължат общо 247 млн. лева на Националната електрическа компания (НЕК), която пък им дължи близо 450 млн. лева.
И трите компании обаче твърдят, че спазват правилата и са обвинени без причина. Ако не преведат пари сега, до две седмици те ще трябва да представят аргументи в своя защита.
Бившият премиер Бойко Борисов предупреди днес в кулоарите на парламента, че не изключено България да понесе огромни загуби, ако не бъде уреден въпроса с ЕРП-тата.
България постепенно, от времето на Станишев и Първанов от 2006 г., с подписаните договори за Белене и рамковите споразумения, е на съд за огромна сума в Париж. Ако сега влезе и на съд за ЕРП-тата с подписаните договори, рано или късно могат да, нека да не предвещаваме изхода, но може и да осъдят държавата за милиарди."
Това заяви в кулоарите на парламента лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов в коментар по конфликта между държавата и електроразпределителните дружества.
Експремиерът заяви, че подписаните преди пет-шест години споразумения с ЕРП-тата дават основание дружествата да съдят държавата.
Помните, че първите, които глобиха ЕРП-тата, първото правителство, което ги глоби, беше това на ГЕРБ. Оттук нататък всички движения, които се правят, трябва да бъдат не на базата на популизма, а на разума, подчерта Борисов.
Още от Бизнес
Търговската война на Тръмп и последиците за Европа
Има и прогнози, съгласно които доларът може скоро да стане по-скъп от еврото
Цените на криптовалутите се сринаха, 200 милиарда долара са изтрити
Трейдърите внимателно следят развитието на ситуацията с биткойна,
UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро
Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни