Проблемите в енергетиката се преекспонират, демонизира се целият сектор от гледна точка на енергийната бедност. Енергетиката са Авгиеви обори, които от години се изтъква на преден план, за да поеме обществената нетърпимост. Но според мен проблемът не е в енергетиката, нито в либерализирането на пазара, защото вече го има. Големият проблем са доходите на хората и провалът на икономическата политика на редица правителства през последните години.
Това заяви в ефира на Би Ти Ви енергийният експерт Христо Казанджиев, който заедно с Мария Капон и Иван Хиновски коментираха проблемите в българската енергетика.
По думите му след въвеждането на Борсата и либерализирането на цената на тока, тя неизбежно ще скочи, защото пазарната цена на всяка стока се определя от борсата. Казанджиев не се ангажира с конкретна цифра но подчерта, че политиците трябва да намерят смелост и да кажат открито на потребителите, че се очаква ръст в цената на електроенергията в определен диапазон. В същото време трябва хората да получат и адекватна информация, която да ги ориентира към ефективни източници на електроенергия, за да балансират бъдещите им сметки за ток, посочи експертът.
Иван Хиновски изтъкна, че е важно да се отбележи обстоятелството, че нашата енергетиката е в специфична ситуация, а именно – нямаме подготвен модел за либерализация, от което следва, че това неизбежно ще доведе до повишаване на цената на електроенергията от 18 до 20%.
Хиновски е категоричен, че отрасъл „Енергетика“ е нереформиран, а в него има много резерви.
Първият съществен момент е, че НЕК е една черна кутия. Тя трябва да бъде разделена по дейности и тези, които са неефективни, да се продават. Там има неоперативни активи, които да бъдат продадени
Второ – скъпите енергии да бъдат изнасяне чрез международните борси в Истанбул и Будапеща. Защо се бави издаването на зелените сертификати, попита експертът. Истината е, че именно в този сектор има намесени много бизнес интереси, защото е един от малкото работещи отрасли в българската икономика.
Хиновски смята също, че е особено важно да бъдат следвани два основни принципи - да бъде разделен бизнесът в енергетиката от социалната политика в енергетиката.
Държавата е длъжник на социално бедните семейства. Трябва да се направи пререгистрация на социално слабите семейства и те да бъдат подпомагани от държавата, защото в момента енергийният бранш работи единствено в интерес на богатите потребители, коментира още Иван Хиновски.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг