Григор Лилов*
Практическият фалит на големите гръцки банки започна да заразява дъщерните им дружества в Румъния и България (у нас става дума за ОББ, Пощенска, Пиреос, Алфа).
Това твърди гласът на Лондонското финансово Сити - авторитетното издание "Файненшъл таймс".
Според "Файненшъл таймс" "дръпването на шалтера" на гръцките банки у нас, би нанесло съкрушителен и непоправим удар на финансовата система на съседната ни държава (активите на гръцките банки са за стотици и стотици милиарди).
Затова според изданието ЕЦБ е въвела специални "суап" договорености или двустранни кредитни линии с Румъния и България.
В България те са за БНБ. Нейните ресурси във Валутния Борд са ограничени, за могат хем да гарантират лева, хем да покрият всички нужди на финансовата стабилност и ползва назаем средства от ЕЦБ, за да налива пари в четирите банкови институции. Две от тях - ОББ и Пощенска са структурноопределящи за парично-кредитната система у нас.
Досега такива операции на ЕЦБ са били обявявани публично, ала в нашия и румънския случай за първи път те се вършат тайно. Румънската централна банка е отказала коментар.
БНБ е заявила, че всякакви подходящи мерки са обект на политиките на нея и ЕЦБ. Самата ЕЦБ е отказала коментар на изданието, с което фактически е потвърдила съмненията за "шалтера".
Според моите източници БНБ рязко увеличи делът на наличните си пари по депозитите си, което прави за сметка на вложенията си в ценни книги, които по-трудно се реализират. Нуждите от свежи пари подсказва увеличението им за последните месеци от 1,405 милиарда на 3,868 милиарда еврова равностойност. Но явно и тези 2,4 милиарда евро не са стигнали, за да се закрепят банките и покрие тегленето на средства от тях, та затова е потърсена подкрепа от ЕЦБ.
Тя всъщност е в онези скромни 900 млн., с които онзи ден беше увеличен лимитът за гръцките банки. От тях около една трета са за филиалите им у нас. Редица анализатори сочат, че отпусканата сума зависи от възможностите за обезпечения по заемите, които дава БНБ и вероятно затова размерът й е минимален.
Личната ми прогноза - ако гръцкият фалит не бъде избегнат, ЕЦБ ще изгуби интереса си и българския фалит и ще ни е в кърпа вързан. В кърпа, понеже от четирите банки двете (Пощенска и ОББ) са структуроопределящи и с мащабите на банкрутиралата Корпоративна.
*Текстът е публикуван на Фейсмук страницата на автора. Заглавието е на Faktor.bg
Още от Бизнес
Руската централна банка предупреждава за стремглава инфлация
Сега се очаква цените да се повишат със 7-8% през 2025 г., което коригира по-ранната прогноза за 2025 г., която беше между 4,5 и 5%
КЗК започна мащабно проучване на цените на храните в магазините
Във фокуса на наблюдението на Комисията за защита на конкуренцията са основни хранителни стоки, като яйца, мляко и млечни продукти, месо, брашно, хляб, олио и др.
Електрохолд Трейд стартира високотехнологична платформа за управление на енергийни активи
Компанията, която е първият частен агрегатор в България, ще допринася с балансираща енергия за стабилността на електроенергийната система на страната