Въвеждането на еврото във всички членки на ЕС няма се отрази на България по никакъв начин, просто защото няма такава новина. Това обяви в ефира на Би Ти Ви икономистът Георги Ганев от Института за пазарна икономика.
Той подчерта, че нито от Европейската комисия има такова настояване, нито Европейската Централна Банка е споменала подобно нещо.
Първо, никой не може да се придвижи към еврозоната, респективно да въведе еврото без разрешение и съгласаие на ЕЦБ. Второ, ЕК нищо не казва конкретно, нито пък финансовите министри на всички страни членки на ЕС. В ЕК има правила. Придържайки се към тях, означава, че 2020 година е най-близката обозрима дата за влизане в еврозоната за България, коментира експертът.
Ганев посочи, че плюсовете да станем член на еврозоната са повече, защото сме единствената страна с валутен борд, което ни прави силно свързан с еврото. Той увери, че въвеждането на еврото по никакъв начин няма да се отрази нито на доходите, нито на кредитите. Що се отнася до инфлацията – няма да има такава. Това, което в най-тежкия случай може да стане е лека промяна в индекса на цените, които ще бъдат закръглени малко нагоре за няколко месеца, след което този ефект изчезва.
Според Ганев брекзитът в икономически план няма да се отрази на България. Опасностите за страната ни се крият по-скоро в това как ще се отрази брекзита на Европейския съюз.
Икономистът коментира и глобата, която България трябва да плати на Русия за реактора на АЕЦ „Белене“. По думите му в този казус има две страни, които имат съответните задължения. Първо руската страна трябва да предостави реактор, а след това – България е длъжна да го плати. Той обаче е категоричен, че казус с този реактор е бляскав пример за това колко лош стопанин може да бъде държавата.
Още от Бизнес
Търговската война на Тръмп и последиците за Европа
Има и прогнози, съгласно които доларът може скоро да стане по-скъп от еврото
Цените на криптовалутите се сринаха, 200 милиарда долара са изтрити
Трейдърите внимателно следят развитието на ситуацията с биткойна,
UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро
Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни