Британските инвеститори от “Глориент” спечелиха първо от серията заведени дела срещу веригата “Техномаркет”, чийто мажоритарен собственик е Делян Пеевски. Съдия Пламен Колев от Софийския градски съд постанови, че “Техномаркет” трябва да освободи помещенията в Кърджали и да плати разноските им по процеса – около 16 000 лева.
Решението на съда не е окончателно. Съдия Колев отказа да разпореди предварително изпълнение на решението, съобщи специализираният сайт “Де факто“.
Делото на първа инстанция продължи един ден. Представителите на “Техномаркет” поискаха спиране на делото до изчакване на решението на казуса за централния офис на “Техномаркет“ в София. Колев обаче отхвърли искането. Той посочи, че между “Глориент“ и “Техномаркет“ има валиден договор за наем на магазина в Кърджали, а компанията на Пеевски не си е плащала наемите. Това дава право на наемодателя да развали договора и да поиска опразване на помещението.
Конкретният спор за магазина в Кърджали е едно от 27-те дела за опразване на 13 магазина в цялата страна и 1 централен офис в София. Претенциите на британския инвеститор са за плащане на наем в размер на над 2 млн. евро, който се увеличава всеки месец по силата на действащите договори.
За разлика от повечето останали обекти, които до 2006 г. са били собственост на „Техномаркет”, тогава са продадени на „Глориент” и веригата е останала наемател в тях, магазинът в Кърджали никога не е бил собственост на „Техномаркет”. Т.е. отношенията винаги са били наемни. Както и при останалите обекти обаче, в началото на тази година, когато се сменя собствеността в „Техномаркет”, веригата спира да плаща наем и след няколко нотариални покани „Глориент” завежда изпълнително дело за неиздължения наем и отделно внася иск за опразването на магазина.
В СГС приключи на първа инстанция именно спорът за опразването. Процесът се разви за един ден. А представителите на „Техномаркет” опитаха да го блокират с искане и това дело да спре в изчакване на друго, за друг имот – централния офис в София. Понеже при благоприятен изход за тях можело да се направи прихващане. Твърдението на „Техномаркет” е, че офисът, както и останалите магазини никога не са преставали да са техни, а продажбата и договорите за наем са нищожни.
В няколко дела в СГС този аргумент доведе до спиране на делата. В случая обаче съдът отказа да го стори и постанови решение по същество.
Казусът се следи с особен интерес от редица западни посолства, като на едно от прекратените от СГС дела миналата седмица лично присъства търговското аташе на британската дипломатическа мисия у нас Тим Бусоре.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг