7 Април, 2026

Макрон призова САЩ да останат с Европа

Макрон призова САЩ да останат с Европа

Снимка: Президентство на Украйна

„Единството между американците и европейците по украинския въпрос е изключително важно. И повтарям отново и отново – трябва да работим заедно“, каза той

Президентът на Франция Еманюел Макрон заяви, че единството между Европа и Съединените щати е ключово за подкрепата на Украйна. Той опроверга информацията, разпространена от журналисти, че съществува риск от предателство на Украйна от страна на САЩ. Както съобщава Reuters, Макрон каза това на брифинг по време на посещението си в Китай.

„Единството между американците и европейците по украинския въпрос е изключително важно. И повтарям отново и отново – трябва да работим заедно“, каза той.

По думите му, в Европа приветстват и подкрепят мирните усилия, които полагат Съединените щати.

„Съединените американски щати имат нужда от европейци, които да оглавят тези мирни усилия“, отбеляза Макрон.

Президентът на Франция също коментира информацията, разпространена в медиите, че той и канцлерът на Германия уж изразили сериозен скептицизъм относно усилията на САЩ в преговорите за постигане на мир между Украйна и Русия.

„Отричам всичко. Ние се нуждаем от Съединените щати за мир. Съединените щати се нуждаят от нас, за да бъде този мир дълготраен и стабилен“, подчерта той.

Както съобщи УНИАН, предишния ден германското издание Spiegel, позовавайки се на изтичане на информация след тайна телефонна конференция с участието на европейски лидери, написа, че Макрон се опасява, че Съединените щати могат да предадат Украйна по време на мирните преговори с Русия.

Отбелязваше се, че канцлерът на Германия Фридрих Мерц и президентът на Франция Еманюел Макрон изпитват дълбоко недоверие към САЩ, когато става дума за мирните преговори с Украйна и Русия.

По данни на медиите, в САЩ се опитват да прехвърлят на Европа по-голямата част от отбранителните възможности на НАТО още до 2027 година. Ако това не се случи, САЩ могат да прекратят участието си в някои механизми на отбраната на НАТО.

Сподели:

Коментари (0)

Джей Ди Ванс: Вашингтон ще работи с всеки, който спечели изборите в Унгария

Джей Ди Ванс: Вашингтон ще работи с всеки, който спечели изборите в Унгария

Вицепрезидентът на САЩ подчерта, че Вашингтон иска Европа да успее, енергията да бъде достъпна за европейските семейства и континентът да постигне енергийна независимост, или дори да има доминираща роля

Москва: В Персийския залив има риск от радиационна катастрофа, надминаваща тази в Чернобил

Москва: В Персийския залив има риск от радиационна катастрофа, надминаваща тази в Чернобил

Всичко това се случва на фона на продължаващите пета година атаки на Русия в Украйна - именно срещу гражданска инфраструктура

NYT: Украйна подготвя за Русия „нефтен апокалипсис“, игнорирайки предупрежденията на Запада

NYT: Украйна подготвя за Русия „нефтен апокалипсис“, игнорирайки предупрежденията на Запада

Руската федерация губи стотици милиони, но истинският удар по бюджета на Путин тепърва предстои.