24 Ноември, 2024

​Хампарцумян: Грешна е представата, че банките са "кръвопийци"

​Хампарцумян: Грешна е представата, че банките са "кръвопийци"

Всяка криза е здравословна за оцелелите. Когато един играч, който е изкривявал пазара, медиите и политическия живот, чрез амбицията да се влияе върху тях, изчезне е здравословно, защото се вземат поуки, намаляват и изкушенията да се повтори същият модел на поведение. Тази позиция изрази в ефира на Би Ти Ви банкерът Левон Хампарцумян.

Той призна, че не живее с усещането, че банките изпиват и последните сили на хората. Това е популистки начин, по който се възприемат банките. Ако има банкови практики, несъответстващи на очакванията на клиентите, тези процеси в банкирането може да бъдат пресечени те да бъдат кръвопийски, обясни банкерът.

Хампарцумян не смята, че снимки, които се тиражират в публичното пространство, трябва да бъдат повод за крайни изводи или заключения, визирайки снимката от последното тържество, организирано по повод Деня на банкера, на която шефът на БНБ и финансовият министър Влади Горанов демонстрират добри отношения.

Владислав Горанов продължава да настоява за оставката на Искров. Но е възможен културен диалог дори когато искаме на някого оставката. Това е особено важно, ако хората представляват важни институции, каквито са Министерски съвет и БНБ. Те имат репутация и отговорности, които не са свързани с персоналните репутации, и те трябва да се пазят. Освен това трябва да съдим за хората по техните действия, а не по случайни снимки, аргументира позицията си шефът на УниКредит Булбанк

Левон Хампарцумян елегантно отклони въпросът на водещия как ще коментира изявлението на Иван Искров, че трябва да очакваме нови удари върху банките през 2015 година

Не мога да го коментирам какво Искров е имал предвид. Шефът на БНБ сигурно знае повече за състоянието на отделните банки и връзки, които не са очевидни. Аз споделям една друга теза - колкото по-бързо вкараме доверието на хората в банковата система, колкото по-бързо повишим нейната имунната система,  дори да има атаки, те могат по-лесно да се преодоляват, обяснява банкерът.

Той призна, че познава бегло Цветан Василев, но бих искал да знае причинно-следствените връзки, които доведоха до аферата КТБ. Що се отнася до това дали трябва да има осъдени хора и вкарани в затвора – първо вината им трябва да бъде доказана.

Вкарването в затвор е процес, за който трябва да има доказателства, за да се случи. Но това за мен е последствие – директната обществена полза Цветан Василев да прави детски креватчета в затвора е мизерна, а моралната е различна. Но за мен е по-важно да знаем какво е направил някой, преди той да бъде вкаран в затвора. Ако общественият натиск не спре – мисля че ще разберем какво се е случило в КТБ. Днес с декрети не може да се вкарат хора в затвора, коментира Хампарцумян.

Банкерът смята, че към днешна дата няма опасност аферата КТБ да се повтори с друга банка у нас. Но тъй като всяка банка е част от финансовата инфраструктура, тя трябва да бъде политически неутрална. Без значение който ги управлява, банките са необходими и затова най-важно е да пазим институционалната им репутация, категоричен е шефът на една от най-големите банки у нас.

На въпрос на водещи какво ще си пожелае за 2015 година, банкерът отговори лаконично:

2015 да бъде по-добра от 2014 и по-лоша от 2016, за да върви страната напред.

Сподели: