Косара Белниколова
Получателите на кредити в швейцарски франкове ще протестират днес за пореден път в София. Причината са неравноправните клаузи в договорите им за ипотечни кредити в швейцарски франкове. Резултатите от крупната измама вече са факт - изземване на жилища на безценица, прехвърляне на суми във фирми-фантоми, подлъгване на клиенти чрез подправяне на подписи.
Пред Faktor.bg Доротея Ангелова, член на УС на гражданската организация „Сдружение защита правата на кредитополучателите” коментира измамата като недопустима, а държавата - като
безучастен наблюдател
Оказва се, че това е една международна схема за извличане на свръх печалби и в крайна сметка цели и имотна облага – изземане на имотите на клиентите. Проблемът е започнал още през 80-те в Австралия и Нова Зеландия, целенасочено към фермери, които като краен резултат са фалирали. Резултатът е бил ясен за банките. Например в Австралия е била наета правна фирма, която да им замита следите и да ги прикрива.
След това проблемът се пренася в Източна Европа, където липсва потребителска култура и защита на клиентите, а държавата е в един преход, в който има благоприятна почва банките да хванат повече хора в своите мрежи. В Полша, Унгария, Хърватска, например, проблемът е огромен. При нас, донякъде, заради предупрежденията на БНБ, проблемът не се е разраснал толкова много, но все пак не са малко хората, които са взели такива кредити и сега имат проблеми, обяснява Ангелова.
Според нея у нас проблемът е конкретно с Пощенска банка, кредитополучателите са към 5000, в Хеброс, Булбанк и в Пиреос са по-малко, но общият им брой възлиза на над 6000 кредита. Позицията на БНБ е, че още през 2005-та е имало предупреждение банките да не раздават такива кредити на потребители, поради високия риск, който крият и поради неинформираността на потенциалните кредитополучатели за евентуални рискове.
„Но банките не само, че не са ни информирали за рисковете, за което са били длъжни, но и нарушавайки редица български закони и наредби на БНБ, те даже
дават заблуждаваща информация
Тя гласи, че кредитополучателите ще получат подходящ кредитен продукт, чрез който ще спестят до 30%, както и че лихвата ще се формира от пазарния индект либор че няма абсолютно никакъв риск. Ние сме получили тази информация посредством брошура, която представлява опорни точки за кредитните инспектори как да ни убеждават.”, твърди Ангелова.
„Когато усвояваме парите, ние получаваме евро или лева. Заблуда е, че лихвата е ниска. Тя варира между 6% и 8%. Например за 50 000 евро кредит, след 7 години изплащане, остатъчната главница вече е 75 хил. евро. - т.е това е кредит с растяща главница. Никой от нас реално не е усвоявал франкове, получавали сме сумите в евро, но банките са оформили заемите във франкове. Първоначалната вноска ако при такъв кредит, ако е била 700 лв., вече е 1500 лв. Причините за това са многократно увеличение на лихвата, както и увеличенияр курс на франка. Това е кредит с увеличаваща се главница, въпреки плащанията. Тези кредити съответно не могат да бъдат изплатени и в крайна сметка, банките чрез свързани фирми, изземват имотите на хората на безценица, а гражданите продължават да дължат повече пари, отколкото някога са получавали от банките.
Най-голям е проблемът с Пощенска банка
Изключително притеснително е, че лихвите на хората се увеличават като към лихвата банката прибавя риска от фалит на Гърция, това е пълно безумие. Уникредит пък увеличават лихвата чрез премия в размер от 4,5%. Главницата на кредитополучателя, още към самото усвояване се увеличава от прибавена такса за превалутиране, която се изплаща с лихви. Никъде по документите това не е описано. Така се нарушават принципи на облигационното право; на наредби на БНБ; в нарушение на Закона за защита на потребители, казват от „Сдружение защита правата на кредитополучателите”.
От организацията са сигнализирали всички институции, които имат отношение към проблема. Единствените, които си свършиха работата са Комисията за защита на потребителите. Протоколът им констатира, че обвързването на кредита с франка е неравноправно, че кредитите са еврови или левови, но банките заблуждават потребителите.
"Вече имаме три графологични експертизи, които доказват фалшифициран подпис на кредитополучатели. Много от хората са питали защо пред нотариусите защо в договорите им има такъв текст за швейцарски франк и блокирани сметки, а отговорът, който са получавали от банката е, че това нищо не променя за кредитополучателя. На всичкото отгоре, никъде в договора не пише колко става главницата в швейцарски франкове, но хората са били заблуждавани, че това е изгодно за тях, предвид доходите им", твърди Ангелова.
От сдружението искат държавата да си свърши работата и да приеме политическо решение, чрез което да се приключи с този проблем. Хората са изправени не само пред невъзможност да плащат дълговете си, но също така им изземват имотите през свързани фирми на банките. „За жалост нямаме информация колко са тези хора, дори БНБ няма” споделят опарени клиенти. Протестът им е насрочен за днес от 18.30 часа в столицата. Той ще започне от паметника на Цар Освободител и ще стигне до офисите на някои от измамните банки и БНБ.
Протестиращите настояват за незабавни мерки, за да се реши проблемът с огромните суми, които дължат на банките. Към момента единствено Комисията за защита на потребителите е поискала банките да отстранят подвеждащите клаузи, като се аргументира, че клиентите не знаят каква ще им бъде вноската по заема до последния момент и че всички валутни рискове се носят от клиентите. Това шествие е и в подкрепа на действията на КЗП.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг