Кризата в банковия сектор и драмата с КТБ и вложителите й се оказаха от особен интерес за най-голямата китайска информационна агенция Синхуа. Вчера тя разпространи позицията на българския финансист и бивш главен ревизор на БНБ Кольо Парамов. Мнението му бе цитирано от редица водещи китайски и медии.
Кольо Парамов е категоричен, че ако България бе член на еврозоната кризата с КТБ нямаше да се случи.
Това би било абсурдно не по друга причина, а защото банковият надзор щеше да бъде коренно различен. Банката щеше да бъде под контрола на Европейската централна банка, казва финансистът. По негови думи членството в еврозоната дава възможност обезпеченията по сметките да бъдат контролирани всекидневно от ЕЦБ. В допълнение България ще има възможност да се възползва по-активно от инвестиционните фондове.
На трето място всички, които искат да инвестират от Китай, Индия или където и да е ще знаят, че тук правилата на ЕЦБ са в сила и парите им са на сигурно място.
Говорейки за проблемите в КТБ, Парамов констатира и сериозни отклонения и пропуски в законодателството и управлението на БНБ. Шефът на надзора на банките в България има огромни права, които не могат да бъдат ограничени от съда, но в същото време, в зависимост от това дали изпълнява политически поръчки или не, може да навреди на банките с професионалните си действия или бездействия, ето това се случи с КТБ, казва още финансистът.
Още от Бизнес
Отвъд Биткойн: Блокчейн – технологията, за която не знаехте, че ви е нужна, много повече от криптовалути
УНСС обяви започването на първата магистърска програма по криптоикономика от 2025 г. и автентичността на дипломите там също ще бъдат гарантирани чрез блокчейн технологии
Руската централна банка предупреждава за стремглава инфлация
Сега се очаква цените да се повишат със 7-8% през 2025 г., което коригира по-ранната прогноза за 2025 г., която беше между 4,5 и 5%
КЗК започна мащабно проучване на цените на храните в магазините
Във фокуса на наблюдението на Комисията за защита на конкуренцията са основни хранителни стоки, като яйца, мляко и млечни продукти, месо, брашно, хляб, олио и др.