24 Ноември, 2024

​Мартин Димитров: Новият дълг е като антибиотиците, без него ще е по-тежко

​Мартин Димитров: Новият дълг е като антибиотиците, без него ще е по-тежко

Заемите са като антибиотиците, не ги харесвам, но предпочитам да ги ползвам за да не стане положението по-тежко. Имаме 7 години бюджетни дефицити, това е причината за новите дълговете. Така икономистът от Реформаторския блок Мартин Димитров мотивира намеренията на кабинета за взимане на нов външен дълг.

Според политика прогнозите показват, че следващите три години на България и трябват 15 млрд., за да погаси стар дълг.

От страна на БСП вървят само едни спекулации по темата, но никой не говори, че сега лихвените нива са по-ниски, че реално няма увеличение на дълга, защото с новия се покрива стар. Проблемът е, че министърът на финансите не постави въпроса на дебат първо в парламента, а пусна темата ей така, а това поражда напрежение и спекулации. БСП манипулират, че някой сега ще вземе 16 млрд., а всъщност става дума за консумиране на този дълг в рамките на три години. Освен това в мотивите за този дълг се говори за "до 8 млрд. евро или 16 млрд.", но реалният размер ще бъде уточнен при приемането на всеки отделен бюджет. Най-важното е да ограничим бюджетните дефицити, които са опасни, но да не забравяме, че те се трупат най-вече при управления на БСП, заяви Димитров.

Според червения икономист Румен Гечев проблемът с новия дълг има политическо, социално и икономическо измерение.

Две-три страни в света нямат дефицити, но това не причина всички да трупат дългове. Пролемът е, че ние нямаме големи инвестиционни проекти, които да генерират икономически растеж, работни места и доходи. Тогава се оказва най-лесно тегленето на външен заем от 16 млрд. Управляващите си оставят и още една вратичка да си вземете и вътрешен заем. Това е нарушение на конституцията и вече се надига вълна за протест срещу този дълг. Ще сигнализираме и Конституционния съд, защото не знаем как ще се плаща този дълг следващите 30 години, изтъкна опасенията си Гечев.

Сподели: