Ние въвеждаме пазарното начало и забраняваме на банките сами да си определят лихвения процент и да си калкулират печалби каквито те искат. Така бившият министър от проваления кабинет на Жан Виденов, проф. Румен Гечев, който е настоящ депутат от БСП аргументира по ТВ7 приемането на новия закон. Гечев категорично отрече страховете, които насаждал финансистът Емил Хърсев, че новият закон ще увеличи размера на лихвите и ще оскъпи заемния капитал.
Със закона за потребителския кредит ние променяме правилата и те трябва да регулират кредитирането, обясни Гечев. Той обеща до седмица новият закон да бъде приет на второ четене. В началото на пролетта да започне да действа, а от средата на годината потребителите да усетят облекчения.
Гечев обясни, че сега подготвят нов текст за закона за обществените поръчки.
Приемаме пакет от антимонополни закони и няма как да очакваме чудеса за няколко месеца. Цените на тока са замразени и идват по-ниски сметки за гражданите, похвали се Гечев. Така професорът по икономика реално призна, че не по пазарен, а по административен път регулират цените.
Гечев защити идеята да се вдигнат заплатите на депутатите. Неговата била по-ниска от преподавателската му.
Със заплатите на парламентаристите по закон са вързани и заплатите в цялата държавна администрация. Ако замразим нашите заплати, блокираме растежа във възнагражденията на магистрати, експерти по министерства и т.н., обясни депутатът.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг