Средствата на дружества в енергийния сектор в КТБ са около 150 млн. лева. Най-голям дял от тях е на „Булгартрансгаз“. Но ние ще се борим за всеки един лев, защото българската енергетика е в критично състояние и тя има нужда от тези пари. Това заяви по Би Ти Ви енергийният министър Теменужка Петкова.
Тя подчерта, че днешният ден е важен за българската енергетика, тъй като е направена положителна крачка в преодоляването на сериозните проблеми, свързани с Националната електрическа компания НЕК.
Днес е важен ден за енергетиката – успяхме да сключим споразумение за промяна на дългосрочния договор за изкупуване на електроенергия с американските централи. За нас беше много важно да бъде постигнато съгласие за намаляване цената за разполагаемост, която е по-висока от цената, на която НЕК купува електроенергията от тези централи. Трябва обаче да се знае, че предоговарянето не е за сметка на цената на тока, а за спазване на срока на договорите, в който НЕК трябва да издължи 900 млн. лева на американските централи - 31 юни. Затова смятам, че е спекулация, когато се говори, че намаляването на цените на разполагаемост, ще влияе пряко на цената на тока за потребителите. Това, което обаче ще бъде направено от НЕК е да се опита да задържи цените на тока на сегашните нива, посочи Петкова.
Тя припомни, че не тя, нито НЕК определят цената на електроенергията, а държавния регулатор.
В компетенцията на КЕВР е каква ще бъде цената на електроенергията. Аз няма да съм министърът, който ще прави прогнози дали тя ще бъде по-висока или по-ниска. Разчитам на компетентността на комисията и вярвам на нейния председател Иван Иванов, който е много компетентен човек и се надявам на една обективна преценка при определяне на цената на тока.
По никакъв повод и начин няма да въздействам на държавният регулатор, защото никога не съм го правила. Но с промените в закона за енергетиката, КЕВР е длъжна да се отчита пред НС и се надявам на нейната коректност и компетентност, подчерта енергийният министър.
Петкова обясни, че никой не се е отказал от нови енергийни мощности, каквато е 7-ми блок на АЕЦ „Козлодуй“, но трябва да бъде избран проект, който да е в интерес на българската държава. В този смисъл вратата за преговори с „Уестингхаус“ остава отворена. Причината да не бъде преподписано акционерното споразумение, изготвено от предишното правителство, е че в него няма финансов модел, което препятства вземането на решение от сегашния кабинет.
Що се отнася до проекта „Южен поток“, България все още не е получила официален писмен документ, в който да е ясна позицията на руските акционери „Газпром“.
Решенията се взимат по законодателен път, затова не бива да отписваме този проект, смята министър Петкова.
Още от Бизнес
Търговската война на Тръмп и последиците за Европа
Има и прогнози, съгласно които доларът може скоро да стане по-скъп от еврото
Цените на криптовалутите се сринаха, 200 милиарда долара са изтрити
Трейдърите внимателно следят развитието на ситуацията с биткойна,
UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро
Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни