Не бих искал да коментирам проблемите в КТБ, тъй като съм представител на ВТБ, която има активи в тази банка. Затова не мога да убедя всички, че ще съм обективен когато коментирам този проблем. Събитията в КТБ се развиха твърде бързо. Но БЦБ в български условия няма много инструменти за реакции. Законът за банките забранява да се рефинансират търговски банки, затова мерките на Централната банка бяха адекватни. Това каза по Нова ТВ Милен Велчев, финансов министър при управлението на НДСВ.
Според него паниката в обществото е била създадена от непремерено говорене и дори изхвърляне на някои политици и бездействие на управляващите. Именно паниката е станала основният източник на проблема по отношение на Първа Инвестиционна Банка, която е стабилна и не би могла да бъде притеснена от прословутите есемеси.
Политиците трябва да си мерят думата, но управляващите карат влака. И макар, че политиците не са главните виновници, те са главни действащи лица в предотвратяването на по-тежките последици, коментира бившият финансов министър.
Той подчерта, че сега най-важното, което трябва да запомнят хората е, че няма да загубят парите си, вложени в българските банки, които са стабилни.
Каквото и да се е случило с двете банки – КТБ и ПИБ, никой няма да загуби нито лев от влоговете си. Сигурен съм в това и го казвам съвсем отговорно, не просто, за да успокоя хората. Ще загубят единствено тези, които ще си изтеглят парите, защото ще загубят лихвата върху депозитите си. Но съм категоричен, че трябва да се допуска структуроопределяща банка да фалира, както и който и да е вложител да загуби парите си. Защото така ще се срути доверието към банките и управляващите.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг