17 Февруари, 2025

„Нойе цюрхер цзйтунг”: Идва краят на българския лев

„Нойе цюрхер цзйтунг”: Идва краят на българския лев

България възнамерява да влезе едновременно в Механизма на обменните курсове ERM II и в европейския Банков съюз, пише „Дойче веле” (Deutsche Welle), цитирайки „Нойе цюрхер цзйтунг” (Neue Zürcher Zeitung).

ERM II е един вид преддверие към еврото. Той обвързва валутата на страната-кандидатка за влизане в еврозоната, като са възможни отклонения от най-много +/-15% от курса на еврото. Това продължава поне 2 години. Фактът, че България едностранно е обвързала лева с еврото, не променя с нищо този срок. Все пак трябва да се отбележи, че страната вече 21 години запазва стабилен валутен курс спрямо еврото от 1,95583 без никакви отклонения. Това, както и валутните резерви, възлизащи на 23,51 млрд. евро (45,97 млрд. лв.), всъщност правят лесно за България да изпълни най-трудното условие за приемане в еврозоната.

В случаят обаче ситуацията се различава малко от тези за предходните държави, кандидатстващи за валутния съюз. Защото днес кандидатите за присъединяване към еврозоната трябва да са и част от Банковия съюз - задължително условие преди въвеждането на еврото. Членството в него означава, че Европейската централна банка (ЕЦБ) във Франкфурт на Майн и Единният съвет за преструктуриране (ЕСП) в Брюксел ще засилят надзора над банковия сектор в България. А страната ще може да въведе еврото не по-рано от 2022 година. България иска еврото и на хартия нищо не говори против това: бюджетът е балансиран, а държавният дълг е под 30% от брутния вътрешен продукт - един от най-ниските въобще в Европейския съюз, посочва „Зюддойче цайтунг” (Süddeutsche Zeitung) . Страната се справя добре и по отношение на инфлацията и дългосрочните лихви. С това България изпълнява тъй наречените критерии за конвергенция. Но, преди да бъде приета в еврозоната, тя ще трябва да докаже още нещо. Според Европейската комисия, България трябва да подобри своята производителност - отделно от изпълнението на критериите за членство в Банковия съюз, който беше създаден след избухването на кризата с еврото и не е част от Договора от Маастрихт. Въпреки това България трябва да хармонизира националното си законодателство с европейските правила, което ще бъде подложено на проверка от ЕЦБ. Очаква се това да отнеме около една година. Но повече от 10 години след приемането си в ЕС България продължава да е най-бедната страна в него, която има и сериозен проблем с корупцията. Брутният продукт на глава от населението е около 7 хиляди евро. За сравнение в Германия той е 42 хиляди евро, а в Люксембург - цели 103 хиляди евро.

Според изследване, проведено от социологическия институт „Kantrar Emnid”, 42% от германците подкрепят идеята в средносрочен план България да бъде приета във валутния съюз. В същото време 40% от анкетираните се обявяват против въвеждането на еврото в източноевропейската страна. Най-голямо е одобрението за приемането на България в еврозоната сред избирателите на Левицата (59%) и на Социалдемократическата партия (57%). Най-слаба е подкрепата при избирателите на „Алтернатива за Германия” – 25%, и ХДС/ХСС – 35%.

Сподели:
Отвъд Биткойн: Блокчейн – технологията, за която не знаехте, че ви е нужна, много повече от криптовалути

Отвъд Биткойн: Блокчейн – технологията, за която не знаехте, че ви е нужна, много повече от криптовалути

УНСС обяви започването на първата магистърска програма по криптоикономика от 2025 г. и автентичността на дипломите там също ще бъдат гарантирани чрез блокчейн технологии

Руската централна банка предупреждава за стремглава инфлация

Руската централна банка предупреждава за стремглава инфлация

Сега се очаква цените да се повишат със 7-8% през 2025 г., което коригира по-ранната прогноза за 2025 г., която беше между 4,5 и 5%

КЗК започна мащабно проучване на цените на храните в магазините

КЗК започна мащабно проучване на цените на храните в магазините

Във фокуса на наблюдението на Комисията за защита на конкуренцията са основни хранителни стоки, като яйца, мляко и млечни продукти, месо, брашно, хляб, олио и др.