Ако намирате таксите за управление на сметка в българските банки за твърде високи, то следващите редове ще ви зарадват.
Министерството на финансите публикува на сайта си проект за изменение на Закона за платежните услуги и платежните системи, който предвижда въвеждане на „безплатни или приемливи такси” за основните операции по банковите сметки. Промяната на нормативната база се налага заради нова европейска директива, която страната ни е длъжна да въведе.
Нейната цел е да направи базовите банкови операции достъпни и за най-бедните граждани на Европейския съюз. Ето защо и законопроектът категоризира като „приемливи такси” онези, които са съобразени с нивото на доходите в страната. Събираните такси за базовите банкови услуги трябва да бъдат по-ниски от средния размер на таксите за останалите операции.
Основните операции включват откриване, закриване и водене на платежна сметка, внасяне и теглене на средства по нея, както и теглене на пари в брой от банкомат.
Тези и други операции, описани в закона, следват да поевтинеят от 18 септември 2016 година, когато той би влязъл в сила, ако бъде гласуван успешно в пленарна зала.
За да могат потребителите да се ориентират по-добре в новите такси, законът предвижда БНБ да създаде интернет портал за тяхното сравняване. Така всеки, който иска да си отвори сметка, ще може да провери предварително къде е най-изгодно да го стори.
Таксите на банките сега
Напоследък няколко от големите банки актуализираха тарифите си, пише Profit.bg в справка за шестте най-големи банки в България, покриващи близо 2/3 от пазара у нас. Това са Уникредит Булбанк, Банка ДСК, ОББ, Юробанк И Еф Джи, Райфайзенбанк и ПИБ.
Извадката е направена за таксите и комисионите върху стандартни разплащателни сметки (РС) в лева на физически лица, както и лихвите, начислявани по тях.
Вече всички от посочените банки начисляват месечна такса за обслужване и поддръжка на сметката. Най-евтино е в ПИБ - 30 стотинки, а най-скъпо излиза да държите сметка в Уникредит - 2.50 лв. При ДСК има две тарифи, 1.15 и 1.40 лв., като по-ниската е при издадена дебитна карта към сметката. Закриването на РС отново е най-скъпо в Уникредит - 12 лв. При ОББ, ПИБ и Юробанк И Еф Джи няма такси, а при Райфайзенбанк и ДСК също отпадат, ако сметката е откривана преди повече от 12 месеца. В противен случай налогът съответно е 10 и 2 лв. Тегленото на пари от сметка излиза най-евтино в ПИБ - 0.2% за суми от над 5000 лв. В ОББ няма долна граница, като комисионата е за всякакви суми от 0.3%, но е ограничена до 100 лв. В същото време в ДСК Банк няма такава горна граница, като процентът зависи дали предварително клиентът е дал заявка за тегленето, но става дума за суми над 3000 лв.. Комисионната такса със заявка е 0.3%, а без 0.4%, съответно с минимални прагове от 6 и 15 лв. Две ставки имаме и при Юробанк, отново при тегления с предизвестие и без. По-точна разбивка може да видите долу в таблиците. Лихвите, който начисляват банките са минимални по принцип по РС, четири от шестте плащат 0.1% по балансите, а ДСК и ОББ - 0.2 на сто. Павлин Петков
Още от Бизнес
Търговската война на Тръмп и последиците за Европа
Има и прогнози, съгласно които доларът може скоро да стане по-скъп от еврото
Цените на криптовалутите се сринаха, 200 милиарда долара са изтрити
Трейдърите внимателно следят развитието на ситуацията с биткойна,
UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро
Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни