16 Април, 2026

​Плевнелиев пред Ройтерс: След одита ще стане ясна съдбата на КТБ

​Плевнелиев пред Ройтерс: След одита ще стане ясна съдбата на КТБ

Решение за Корпоративна търговска банка ще има след резултатите от одита - в средата на октомври. Към момента нито политиците, нито правителството могат да направят нещо, очакваме резултатите. Това каза президентът Росен Плевнелиев в интервю за "Ройтерс".

Той подчертава, че КТБ е "специален случай" и българските банки са стабилни и с добра ликвидност.

В интервюто, той коментира и приоритетите на назначеното днес служебно правителство.

Сред тях е започването на процедурата за влизане в Единния банков надзорен механизъм на Европейския съюз.

То ще съкрати разходите с около 100 млн. евро, за да бъдат намерени средства за плащане на глоби на Брюксел и да се размразят две оперативни програми на ЕС на стойност около 2 млрд. евро.

Кабинетът също така ще номинира отново за български еврокомисар Кристалина Георгиева и ще предложи тя да заеме поста върховен представител на ЕС за външната политика и сигурността.

Президентът припомня, че с позицията за проекта "Южен поток" няма промяна до одобрението от Брюксел.

Сподели:

Коментари (0)

Мистър Трайков настоява за фиксирани цени за новите мощности в АЕЦ „Козлодуй“

Мистър Трайков настоява за фиксирани цени за новите мощности в АЕЦ „Козлодуй“

Енергийният министър се срещна с посланика на Южна Корея у нас Н.Пр. Донг-бе Ким и ръководството на Hyundai Engineering and Construction, като основна тема на разговорите е напредъкът по изграждане на новите блокове на площадката на атомната електроцентрала

МВФ с тревожна прогноза за световния бизнес "дори ако войната свърши утре"

МВФ с тревожна прогноза за световния бизнес "дори ако войната свърши утре"

По думите на шефа на МВФ Кристалина Георгиева в краткосрочна перспектива инфлационните очаквания нарастват, включително в САЩ и еврозоната

Китай изостря мерки срещу бизнеси на САЩ преди срещата на върха с Тръмп

Китай изостря мерки срещу бизнеси на САЩ преди срещата на върха с Тръмп

Китайският износ за САЩ е намалял, като е спаднал с повече от 26% на годишна база през март, тъй като компаниите пренасочват производството на стоки като електроника и дрехи към Югоизточна Азия и Индия