Депутатите от енергийната комисия в НС ще коментират днес целите, пречките и перспективата на проекта за нова ядрена централа.
Заседанието им обаче ще е на самата площадка на АЕЦ "Белене" по идея на бившия кмет на Белене Петър Дулев. В 20-минутна презентация Дулев ще представи историята на АЕЦ "Белене", пристанището, бетоновия завод, изградената лаборатория, складовата база.
На заседанието на ядрената площадка ще присъства и управителят й Христо Кондров. "Докато трае арбитражното дело, не можем да коментираме съдбата на АЕЦ "Белене", каза Дулев, цитиран от "Стандарт". Но отбеляза, че подготвя това изнесено заседание от няколко месеца и целта му е народните представители да видят на място всичко направено по проекта до момента. АЕЦ "Белене" не е "един гьол". Той и колегите му от БСП са на мнение, че бъдещето на централата трябва да се вземе с аргументирано политическо решение.
В края на февруари 2013 година предишното Народно събрание реши, че спира изпълнението на проекта "Белене". Тогава против изграждането на централата гласуваха от сините и ГЕРБ. От ДПС не участваха във вота, а БСП и "Атака" бяха категорични, че ще преразгледат решението за спирането на проекта в следващия парламент. Малко преди това се проведе и референдумът за "Белене". Допитването, инициирано от БСП, обаче се проведе при сравнително ниска избирателна активност. Но близо 60 процента от участвалите българи гласуваха за развитието на ядрените мощности у нас.
Соцдепутати неофициално коментираха, че в изготвянето на новата енергийна стратегия на страната ще настояват проектът "Белене" да бъде включен.Предстои и финализирането на финансово-икономическата обосновка и техническите параметри на АЕЦ-а. А през май вероятно ще излезе и решението от Арбитражния съд в Париж. "Атомстройекспорт" внесе иск към НЕК по проекта "Белене" за 1 милиард евро. До арбитражното дело се стигна точно заради решението на миналия парламент проектът да спре.
На изнесеното заседание на комисията по енергетика днес в "Белене" депутатите ще разгледат и направеното през годините по изграждането на хидроенергийния комплекс на Дунав при Никопол - Турну Мъгуреле. Както и доклад за подобно съоръжение на Силистра - Калараш. Както вече стана ясно, премиерът Пламен Орешарски коментира в края на миналата година проектите и възможностите за финансиране с румънския си колега Виктор Понта.
Още от Бизнес
Търговската война на Тръмп и последиците за Европа
Има и прогнози, съгласно които доларът може скоро да стане по-скъп от еврото
Цените на криптовалутите се сринаха, 200 милиарда долара са изтрити
Трейдърите внимателно следят развитието на ситуацията с биткойна,
UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро
Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни