Много вероятно е след финална проверка на одитори от Европейската комисия на предприетите мерки от българското правителство във връзка със спрените плащания по оперативна програма "Околна среда" (ОПОС) през изминалата седмица най-после да бъдат размразени.
Очакванията са плащанията да бъдат възстановени в началото на юни, казаха източници от Министерството на околната среда пред Mediapool. Увереност изрази и министър-председателят Пламен Орешарски, след като вече бяха наложени съответните санкции и корекции на местните власти.
"Бележките, поради които програмата беше спряна, засягат период, за който, за радост или съжаление не носим отговорност. Повечето проекти са в периода 2009-2012 г., като по-големите са точно 2012 г.", каза Орешарски след проваления вот на недоверие към правителството заради политиката в енергетиката.
Брюксел спря парите по ОПОС през ноември 2013 г. заради нарушения при провеждането на обществените поръчки. Обещанията на правителството бяха, че плащанията ще бъдат възстановени най-късно през март. Това обаче не се случи. Нещо повече от март и правителството спря да финансира програмата с пари от бюджета, заради дупката от 1.4 млрд. лв. невъзстановени разходи.
В опит да размрази плащанията управляващия орган на ОПОС наложи финансови корекции на 87 общини за над 180 млн. лв. Така въпреки обещанията и "категоричното мнение" на екоминистъра и настоящ кандидат за евродепутат от ДПС Искра Михайлова за споделяне на отговорността се оказа, че виновникът за настоящата ситуация е местната власт.
Част от общините пуснаха възражения срещу наложените санкции, а четири общини на ГЕРБ дори подадоха жалби в съда. Въпреки това размерът на корекциите не е променен и на европейските одитори са представени санкциите, които първоначално бяха съобщение.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг