24 Ноември, 2024

​Съюзът на икономистите иска от БНБ пълния текст на одитния доклад за КТБ

​Съюзът на икономистите иска от БНБ пълния текст на одитния доклад за КТБ

В края на миналата седмица УС на СИБ е решил да се организира експертно обсъждане на автентични документи, засягащи кризата и евентуалния фалит на КТБ. По този повод с официално писмо е поискано от управителя на БНБ Иван Искров да предостави на СИБ пълния текст на въпросния документ, доколкото информацията от БНБ преразказва непълно оценките и препоръките на одиторите. Непълнотите на свой ред пораждат различни тълкувания и пречат на НС да изработи обективно, информирано и компетентно становище за разплитане на възела "КТБ".

Faktor.bg се свърза с проф. Кръстьо Петков, който се намира в Тбилиси, с молба да коментира създалата се ситуация:

"От вчера съм в Тбилиси на европейски университетски форум, но следя ежедневно дебатите в парламента и изявленията в българските медии. Оставам с впечатление, че възелът се заплита, а следите се замитат. Тъкмо това беше причината УС на СИБ да ми даде мандат за организиране на независим експертен разговор, фокусиран главно върху вариантите за защита на интересите на добросъвестните клиенти на КТБ.

Първата стъпка, която предприехме, е да поискаме от БНБ да ни даде възможност да се запознаем с автентичния текст на одитния доклад. Знаех предварително, че шансовете да се сдобием с този документ са минимални, да не кажа никакви. До този момент г-н Искров не е отговорил. Вероятно е твърде зает със защитата на позицията на БНБ, със споровете за отговорностите и вината, които се пренесоха в НС. Или просто продължава да играе играта на криеница с всеки, който се осмели да надникне по-детайлно и професионално в казуса. А СИБ е професионална гилдия, която поддържа връзка с високо-компетентни професионалисти, с богат опит тук и в чужбина, познаващи изтънко тайните на банковия занаят.

С или без одитния доклад, ние ще продължим да следим развитието на ситуацията и в най-скоро време ще излезем с експертно становище и препоръки. Дължим го не само на компетентните институции, но и на клиенти на банката, корпоративни ленове на СИБ, които се обръщат към нас за съдействие и подкрепа.

Както се вижда, не само централните банкери, но и политиците в парламента ги тресе треска как точно да постъпят, за да излязат невредими от скандала. Сутрин стартират с едно намерение, на обяд вече се колебаят, а вечер си лягат с нов план. Дилемата : "фалит" или "оздравяване" се превърна в трилема - появи се хибриден вариант , при който държавата и консорциум от трима участници ще делят разходи за погасяване на щетите и оздравяване на катастрофиралия трезор. Тоест, пак българските данъкоплатци ще плащат масрафа, както при повечето банкови афери досега. Любопитно е също, че в консорциума , наред с Оманския фонд участват познати български играчи. Следите се замитат, но се повяват нови…”

Сподели: