Темата за ЕРП-тата е важна и значима. Становището на ДКЕВР е, че към 7 април ще гледат и ще предприемат мерки към ЕРП-тата. Ние сме готови на споразумение, но ние искаме парите да се върнат в НЕК. Това обяви днес икономическият и енергиен министър Драгомир Стойнев.
Той е категоричен, че всеки трябва да бъде равен пред закона. Този, който е изряден, ще получи пълната подкрепа на държавата. Става дума за 33 сертификати за инвестиции. Що се отнася до лицензите на ЕРП-тата, те не се взимат само в България и това не се прави само в тази сфера, Много по-важно е да имаме нормални търговски взаимоотношения. Не е нормално някой сам да изгражда правилата в държавата, без да се спазва законодателството, посочи министър Стойнев.
Той изрази несъгласие с критиките на ГЕРБ, че се води популистка енергийна политика.
Мисля че е меко казано, нахално, хората, които създадоха проблема в енергетиката, защото този проблем започва от 2012 година, сега да дават акъл. Може би е хубаво господин Добрев да бъде по-добре да бъде информиран. Задълженията на ЕРП-тата за тези 3,5 год., от управлението на ГЕРБ, се равняват на два млрд. и половина лева. Сега, когато се опитваме да оправим системата, когато изнасяме електроенергия, те дават акъл как да оправим техния проблем, който се превръща в голям скандал, но ние вина нямаме. В момента, за да работят ВЕИ-тата, трябва да се изключват блокове в централите и струва 300 хил. лв., допълни още Стойнев.
Министър коментира и проекта “Южен поток”, който при създадена криза в Украйна и обтегнатите отношения между Русия и ЕС, е поставена под въпрос неговата реализация.
"Над „Южен поток” продължава да се работи, защото се говореше, че БСП забатачва работата, а това не е така. За нас той е важен, стратегически, ще създаде над 5000 работни места. Ще бъде реален стимул за икономическия растеж. Аз разбирам притесненията на народните представители Делян Добрев и Бойко Борисов. Този проект още не е минал на първо четене. Ще чуем техните мотиви, ще се съобразим, ако считаме, че са правилните и можеше да се сезира ЕК. Този проект ще се случи по европейските правила и няма да нарушава европейското законодателство. Работата ще продължи, това трябва да стане по най-прозрачния начин. В крайна сметка не бе направено нищо по него, докато не дойде това правителство, включително и от него, тъй като работехме за проекта „Набуко”. Той пропадна и ни бе обяснило, че е пропаднал по комерсиални причини. След като той пропадна, ние предприехме стъпки по проекта „Южен Поток””, изтъкна министърът на икономиката.
По думите на Драгомир Стойнев несъстоятелно е да се прави драма около Карадере - проектът, който изкара на улицата отново граждани и природозащитници.
Нямам притеснения за Карадере. Длъжен съм да се боря за всяка инвестиция, която да се реализира в България. Проблемът с Карадере е, че в инвестиционното намерение ясно пише, че не може да се извърши, ако няма положителна екологична оценка и по закона за екологичното разнообразие. Лично Искра Михайлова се ангажира и МС ще вземе допълнително решение точка 15 да бъде извадена и да бъде ясно записана. Доколкото знам в Бяла има хора, които пък искат да се осъществи, посочи Драгомир Стойнев.
Още от Бизнес
Търговската война на Тръмп и последиците за Европа
Има и прогнози, съгласно които доларът може скоро да стане по-скъп от еврото
Цените на криптовалутите се сринаха, 200 милиарда долара са изтрити
Трейдърите внимателно следят развитието на ситуацията с биткойна,
UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро
Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни