Съживяването на „Кремиковци” с държавна помощ е чиста фантазия. Амбициите на управляващите са предизборна риторика и нереално звучат. Така един от бившите собственици на комбината Александър Томов оцени идеята на правителството за реиндустриализация, която включва и „Кремиковци”.
Томов изрази учудването си, че сега искат да съживяват нещо, което бе унищожено по време на правителството на Станишев.
През периода 2006 – 2007 г. вкарахме 450 млн. лв. в бюджета, произвеждахме по 2 млн лв. продукция на ден, стигнахме до нулева задлъжнялост по времето на братята Митал. Това обаче привлече една група хора, гравитиращи около тогавашната власт. Сред тях беше един бивш министър, сега е пенсионер (Петър Димитров, б.р.). Други от тази група са в затвора, други пък имат съдебни дела. Тази група имаше силни позиции във властта и искаха да прилапат това предприятие, защото беше печелившо. Имаше хора край Станишев, които ми направиха капана за „Кремиковци”, става дума за съветника му Росен Карадимов, призна Томов.
Бившият вицепремиер разкри, че преди година Братята Митал му казали: „Дай за България да не говорим, за нас тя е затворена страница”.
Този бивш министър беше подготвил измислено обвинение срещу Митал до прокуратурата и му искаше 6 г. затвор. В това обвинение имаше 6 лъжи. Целта беше да го изгонят от България и друг да вземе бизнеса. От тогава Митал не е стъпвал в България. Когато с такива хора се отнасяш така, българите показват, че реално гонят инвеститорите. Митал изпрати писмо до тогавашното правителство и обещаваше $500 млн. за изграждане на ново производство на нова площадка. Живаго пък предлагаше 20 млн. долара само за екология – подарък, но предпочетоха да съсипят комбината.
Александър Томов обясни, че реално сега не държавата, а частните собственици могат да възстановят „Кремиковци”. Имало потенциал за това в три от останалите заводи, които са съхранени и са екологични чисти.
Ако обаче се възстановят тези три завода могат да се разкрият около 1100 работни места и да осигурят около 1% от БВП. Историята на „Кремиковци” е история на прехода. От там тръгнаха много частни фирми и милионери, заставайки на входа и на изхода. „Мултигруп” е частната фирма спечелила най-много от комбината до 1998 г. Но през този период са печелили и други фирми, посочи Томов.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг