23 Декември, 2025

​Заради аферата „КТБ“ свалиха кредитния рейтинг на България

​Заради аферата „КТБ“ свалиха кредитния рейтинг на България

Агенцията за кредитен рейтинг "Стандард енд Пуърс" (Standard&Poor's) понижи дългосрочния и краткосрочен кредитен рейтинг на България в чуждестранна и местна валута от 'BBB-/A-3' на 'BB+/B' със стабилна перспектива.

Основна причина за понижението е ситуацията с КТБ, съобщават от Министерството на финансите (МФ).

"Рейтинговата агенция изтъква като основни причини за промяната ситуацията с КТБ и предоставянето на ликвидни средства на друга българска банка, както и влошаването на фискалната позиция през годината. Последното "Стандард енд Пуърс" свързва с реализирането на слаб икономически растеж и наблюдаваните дефлационни процеси в страната", пише в съобщението на МФ.

"Стандард енд Пуърс" предвиждат възможност за последващо повишаване на кредитния рейтинг на България, в случай че бъдат ефективно адресирани набелязаните от тях слабости на надзорната дейност в банковия сектор, също така се повиши потенциалът за икономически растеж на страната, бъдат привлечени повече преки чуждестранни инвестиции в търгуемия сектор, или ако икономиката на България нараства по-бързо от техните очаквания.

Сподели:

Коментари (0)

Какво се случва със сметките, кредитите и депозитите ми след 1 януари? 

Какво се случва със сметките, кредитите и депозитите ми след 1 януари? 

Какво да направя, ако преди въвеждането на еврото имам сметка/кредитна карта и в двете валути?

Работодателските организации: Спрете индексирането на заплатите с удължителния бюджет

Работодателските организации: Спрете индексирането на заплатите с удължителния бюджет

От АОБР, обединяваща АИКБ, БСК, БТПП и КРИБ, сигнализират, че в разрез с правилата, заложени в Закона за публичните финанси, Народното събрание е добавило еднократна индексация на работещите в бюджетния сектор, чиито заплати вече бяха индексирани за тази година с най-висок темп в ЕС

Златото надскочи предните си ценови рекорди и стигна 4380 долара за унция

Златото надскочи предните си ценови рекорди и стигна 4380 долара за унция

Цените на другите благородни метали също растат: среброто се вдигна с 2,6% до 68,87 долара за унция, платината - с 3,9%, паладият - с 4,5%