28 Ноември, 2024

20% от препоръките за реформи на ЕК изпълнени в България

20% от препоръките за реформи на ЕК изпълнени в България

Само 20% от препоръчаните от ЕК реформи са били изпълнени на национално равнище. Това показва проучване „Барометър за реформи – пролет 2016", представено на конфедерацията на европейския бизнес BUSINESSEUROPE, разпространено от Българската стопанска камара.

Сравнението показва, че този процент е намалял с още 2% спрямо предходните изводи от 2015 г., уточнява , news.bg.

Изследването обхваща и три сфери – обща данъчна тежест, данъчна тежест върху труда и учене през целия живот.

Само 45% от възрастното население на ЕС на възраст над 25 участват в някакъв вид обучение, в сравнение с почти 60% в САЩ.

Специална глава в проучването е посветена на последиците от застаряването на населението – процес, който в ЕС се очаква да бъде много по-драматичен, отколкото в САЩ.

Сериозната промяна във възрастовото разпределение на населението има значителни фискални последици, поради свиването на данъчната основа, дължаща се на по-малкото работещи хора и, в същото време – увеличение на разходите, свързани с повишаването на средната възраст на населението. Това увеличава необходимостта от спешни реформи в сфери като пазара на труда, ученето през целия живот и пенсионната система.

В ЕС коефициентът на възрастова зависимост се очаква да се увеличи от 29% в момента до 54% през 2050 г., докато в САЩ се очаква съотношението да се увеличи от 22% само до 37%. В България коефициентът на възрастова зависимост се очаква да се увеличи от 30% през 2015 г. на 59% през 2050 г.

Очаква се разходите, свързани с повишаването на средната възраст на населението, в ЕС да се увеличат от 19%/БВП през 2015 г. до 26%/БВП през 2050 г., докато в САЩ увеличението ще е от 13.1%/2015 г. на 18%/2050 г.

Делът на разходите за обществено здравеопазване на хората над 65 години в ЕС се очаква да се увеличи от 46% днес до почти 62% през 2050 г.

От BUSINESSEUROPE подчертават необходимостта от спешни структурни реформи, които да стимулират растежа и укрепване на публичните финанси.

Необходими са допълнителни усилия от страна на държавите-членки за подобряване на фискалната устойчивост чрез усилия за намаляване на публичните разходи, вместо чрез увеличение на данъците, показва сравнението на BUSINESSEUROPE.

Общата данъчна тежест в ЕС остава над 50% по-висока, отколкото в САЩ, и над 25% по-висока, отколкото в Япония.

От БСК добавят, че в България общата данъчна тежест е 42,1%, т.е. малко по-ниска от средната за ЕС (48,2%) и с около 40 на сто по-висока от тази в САЩ.

По отношение на данъчната тежест върху труда тя е почти 40% по-висока, отколкото в САЩ и Япония. Тази тежест трябва да бъде намалена, за да се насърчи създаването на нови работни места. В това отношение България е сред добрите показатели спрямо останалите страни-членки с данъчна тежест върху труда в България 33,6% при средно 51% за ЕС.

Сподели:
Търговската война на Тръмп и последиците за Европа

Търговската война на Тръмп и последиците за Европа

Има и прогнози, съгласно които доларът може скоро да стане по-скъп от еврото

Цените на криптовалутите се сринаха,  200 милиарда долара са изтрити

Цените на криптовалутите се сринаха,  200 милиарда долара са изтрити

Трейдърите внимателно следят развитието на ситуацията с биткойна,

UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро

UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро

Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни