Справка обаче показва, че компанията се опитва да преметне управляващите, като съвсем съзнателно бави отчета си. Според постановление на Министерски съвет от 2010 година, отнасящо се до държавни предприятия и търговски дружества с над 50% държавно участие в капитала, той е трябвало да бъде предоставен до 25 април. След това до 30 април данните е трябвало да бъдат вече в Министерство на финансите, което, от своя страна е длъжно да ги публикува в рамките на три работни дни след получаването на сайта си.
Според постановлението тримесечните отчети и анализи пък трябва да бъдат представени до 25-то число на месеца след съответния период. Данни от НЕК за първото тримесечие все още също липсват.
Вчера НЕК излезе със съобщение, че ще публикува информацията до 31 юли, позовавайки се на член 40 от Закона за счетоводство.
„Годишният финансов отчет на НЕК ЕАД за 2013 г. към настоящия момент не е окончателен и съответно одитиран и заверен от независими финансови одитори съгласно изискванията на чл. 38 от Закона за счетоводството", се казва във вчерашното съобщение.
Законът обаче на практика важи само за търговски частни фирми или за компании с миноритарен държавен дял.
Припомняме, че обвиненията към НЕК за непредоставяне на информация дойдоха от депутати от ГЕРБ, сред които бившия енергиен министър Делян Добрев. Те са и част от мотивите на ГЕРБ за внасянето на вот на недоверие към кабинета „Орешарски” заради проблемите в сектор „Енергетика”.
„Заварих НЕК в много тежко състояние. Новото ръководство на компанията полага всички усилия да стабилизира финансовото й състояние, спазвайки законите в страната и осъзнавайки важното място и роля на НЕК за стабилността на енергетиката в страната“, заяви вчера изпълнителният директор на НЕК Екатерина Истаткова.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг