Ако и двете неща са в левове или евро, изобщо няма смисъл да си обменяме парите в долари, тъй като това са рискови валутни спекулации, съветва Кирил Гарчев
Скъпата щатска валута ще направи родния износ по-конкурентен, казва Кирил Гарчев, главен дилър на Булброкърс, в интервю за economic.bg. Той прогнозира, че 2015 г. се очаква да бъде годината на долара. Според него причините са няколко. Първо, основната тема на пазара в момента е т.нар. Policy Divergence, или различните посоки и приоритети, които ще имат основните централните банки. От една страна, Федералният резерв е на прага на първото повишение на лихвите за този икономически цикъл, което вероятно ще се случи в средата на годината с идея за подобряване на икономическата среда в САЩ.
Точно на обратния полюс се намира ЕЦБ и европейската икономика. Най-големият проблем е опасността от устойчива дефлация. През миналата седмица бяха публикувани и данните за еврозоната, които отчитат дефлация от 0,2% или един от най-ниските рейтове от 2009 година насам. Единственият начин да се проведе успешно битката с дефлацията на този етап остава т.нар. Аsset purchase program или нашето т.нар. Quantitative Easing (QE).
В общини линии то ще включва покупката на държавни и корпоративни облигации. Поне очакването е такова. Размерът на тази програма се очаква да бъде колосален - от порядъка на 1 трлн. евро. В този смисъл, основното, което ще влияе на курса евро-долар, е различната посока на монетарната политика на централните банки.
На въпрос възможно ли е доларът да се изравни с еврото, Гарчев отговаря, че това е твърде оптимистичен сценарий за предстоящата година. "Дори и да се предприемат съответни мерки, едва ли курсът евро-долар ще достигне ниво под 1,10", смята той.
Дилърът съветва, че сега не е подходящият момент да се излиза от позиция, която е в долари. По-късно през година би бил по-подходящ момент, ако изобщо трябва да се предприеме подобно действие. Който има спестявания в долари, вероятно има и приходи, и разходи в долари. "Това, което всъщност има значение, е в каква валута получавате доходите си и имате разходи. Ако и двете неща са в лева или евро, изобщо няма смисъл да се носи подобен риск, тъй като това са рискови валутни спекулации."
Гарчев обяснява още, че няма пряка зависимост между валутните курсове и цената на петрола. "Този голям срив на цената на петрола от 2008-2009 година насам е резултат от два фактора. От една страна, има повишено производство на шистови пясъци. От друга, ОПЕК до момента не предприема нищо, за да предотврати по-нататъшно намаление на цените. Обяснението за това вероятно е битката за пазарен дял. Една от целите, според много анализатори, е, че Саудитска Арабия и ОПЕК имат изгода от задържането на цените на петрола под 70-80 долара, за да извадят от играта някои производители от Северна Америка или поне да им създадат сериозни проблеми", казва специалистът. Според него настоящите нива на петролс са неизгодни за всички големи производители на пазара и твърде сериозният спекулативен интерес през последните месеци има своя дял в спада на цените, но те ще се възстановят постепенно.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг