Към настоящия момент цената на електрическата енергия трябва да бъде повишена с над 18%. Това обяви икономическият анализатор Красен Станчев, позовавайки се на разчети на БЕХ от миналата година.
Инак проблемите в този сектор могат и да не се решават и да се завещаят огромни дългове на следващо правителство. Сега у нас в енергетиката действа административни цени. С тях се постигат елементи на класова борба. За 2012 г. НЕК не е публикувал отчет за робата си и е трудно да направим анализ за състоянието му. Но неслучайно е намален кредитният рейтинг на БЕХ, именно заради големите му дългове и неясния начин на финансирането му. 1 млрд. са дълговете на НЕК към БЕХ и 1 млрд. към други кредитори, посочи Красен Станчев.
Според проф. Атанас Тасев проблемите в енергетиката имат два прочита - единият е политически, а другият икономически.
Това че не спазваш икономическите закони не значи, че те не действат. Много правителства по политически причини оставяха ниски цените на електроенергията. До 2015 г. обаче те трябва да се увеличат с 50% за да постигнем либерализация на цените. Такава беше и ситуацията и през 2002 г. когато с 52% трябваше да скочи цената на тока. Тогава от Световната банка предупредиха, че ще падне правителството на НДСВ и се договори едно разсрочено в годините увеличение на цената. За да падне едно правителството от власт достатъчен е дори и един фактор като цената на тока. Дори и с 1% Орешарски да повиши цената, правителството му си отива. Сега държавният регулатор ще изпълни политическата поръчка и от 1 юли сигурно няма да имаме нови цени, прогнозира експертът.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг