Мистификациите с клонингите на AlixPartners и кой точно стои зад скандалния доклад за КТБ, предизвика коментара на анализатора Илиян Василев. Той е категоричен, че консултантски компании често прибягват до трикове за да ограничат отговорността, която поемат по силата на консултантски договори и възможните насрещни искове и претенции, не е новост.
„Въпрос е обаче на поръчителя да се съгласи защото е ясно, че на едно дъщерно дружество, образувано специално за целта и с ограничена отговорност, не могат да се предявят каквито и да претенции. Това е в полето на Фонда за гарантиране на влоговете - да се съгласят или не. Със своят подпис те поемат този риск - че могат да получат продукт с погрешни или недостатъчни препоръки или заключения.
Доказателство за горното е, че ако някой поиска информация от основната компания Аликс Партнърс дали застава зад доклада - със сигурност ще получите отрицателен отговор. В този смисъл правната свързаност на едната и другата фирма в практичен смисъл отново ни връщат на изходната точка - докато едни си мислели, че работят с голямата компания и ще получат голямата услуга /както изглежда договорът е бил на няколко етапа и прекратен на първия/, са получили някакъв договор от друга компания.
Нарочно регистрираните компании са добра практика на големи консултантски компании да се измъкнат от отговорност защото боравят с взривоопасен материал, но е отговорност на възложителя да организира търга или преговори, по начин който да затвори тази вратичка за ограничаване на отговорност, която пряко влияе върху качеството на доклада и неговата полезност“, коментира Василев на стената си във Фейсбук.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг