Криене на документи, липса на отговори, нагласени търгове и медийни поръчки, заобикаляне на правила, нарушения на европейски регламенти. Това са само част от смазващите констатации в одитен доклад на Европейската комисия по Програмата за развитие на селските райони (ПРСР), изготвен след проверка в края на 2013 г. и изпратен на българските власти.
Докладът, който по неизвестни причини не е публичен, настоява за санкции, възлизащи най-малко на 217 млн. евро.
Но не санкцията или нейният размер е най-притеснителното нещо в доклада, с който Mediapool разполага. Защото тя може да бъде платена, но няма никакви гаранции, че корупционните практики и повсеместните опити за измами с европейски средства ще бъдат преустановени, след като са пуснали дълбоки корени в българската администрация – от най-малката община до централната власт.
Искането за налагането на финансовите корекции е заради гаранционния фонд (96.88 млн. евро), авансовите плащания (120 млн. евро), нагласени търгове по медийни и общински проекти.
Брюксел настоява и за незабавни мерки от страна на правителството, за да бъдат защитени финансовите интереси на ЕС. Мерките трябва да осигурят честни търгове, подобряване на контрола и гарантиране, че няма да има повече плащания с цел да се заобикаля правилото n+2. То предвижда заявеният бюджет за съответната година (n), да бъде изразходван в рамките на следващите две години.
България категорично не приема финансовите корекции за гаранционния фонд и авансовите плащания на общините, коментира зам.-министърът на земеделието Явор Гечев, който отговаря за ПРСР, преди седмица. По думите му основания има единствено по отношение на общини за нарушения по обществени поръчки.
Държавен фонд "Земеделие" (ДФЗ) ще възложи одит на всички общински проекти. Той е част от съгласувания с Брюксел план за действие по проблемите с общинските проекти, коментира Мирослав Николов, изпълнителен директор на фонд "Земеделие" преди дни. По думите му основната цел на одита ще бъде да обобщи всички пропуски, проблеми и рискове от изминалия програмен период и да предложи подобрени и опростени процедури, ясни правила за кандидатстване и реализация на проектите.
По думите на Николов предприети са спешни мерки, с които да бъде убеден Брюксел да намали предложените санкции. Сред тях са промени на наредби и задължаване на общините да върнат надвзетия аванс след проведените обществени поръчки.
От одита обаче става ясно, че българските власти са играли на "тука има, тука нема" с европейските одитори, предоставяйки им противоречива, а по някои искания и почти никаква информация, точно както се държат и с българските граждани и медии.
Одитът на ЕК на ПРСР е направен в края на 2013 г. и обхваща общинските мерки, както и тези свързани със създаването и управлението на гаранционния фонд.
Проверката е направена в разплащателната агенция (ДФЗ) в София, като на извадков принцип са проверени досиетата на шест общини, а една е посетена на място.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг