Българският енергиен холдинг (БЕХ) публикува повторна покана към банките, които биха отпуснали заем на държавната структура за 650 млн. евро.
Сумата е нужна на холдинга, за да може дъщерната му НЕК да се разплати с така наречените американски централи - ТЕЦ "Ей И Ес Гълъбово" и ТЕЦ "КонтурГлобал Марица-изток 3", на които дължи над 900 млн. лв. Това е условието, за да може намалението на цената по дългосрочните договори между НЕК и централите да влезе в сила, за което беше постигната договорка още през пролетта.
Според условията, които самият БЕХ поставя, средствата от заема трябва да бъдат усвоени най-късно до средата на ноември, съобщава "Капитал daily".
Първоначалната покана за участие в конкурса за избор на финансова институция за структурирането на заема от 650 млн. евро за срок от 5 години беше публикувана в началото на септември. Тогава от холдинга обявиха, че търсят и финансов консултант, който да пласира облигации на същата стойност, както и мостово финансиране за обявената сума.
Според консолидирания отчет на БЕХ за 2014 г. има значително влошаване на резултатите спрямо предходната година. Отчита се загуба от 274 млн. лв., което е увеличение от 13 пъти спрямо година по-рано. Краткосрочните търговски и други задължения също са нараснали значително и са достигнали близо 1.9 млрд. лв. при 1.436 млрд. лв. за 2013 г.
Тази сутрин Мартин Димитров, заместник-председател на енергийната комисия в Народното събрание, коментира пред БНР, че трябва да се положат всички усилия този заем в рамките на октомври да бъде взет, за да не се губи време за намаляването на цената на тока от двете централи. Той посочи, че очаквания ефект от това е 70 млн. лв. по-малко разходи за НЕК по изкупуването на енергия от двете централи.
"Целта е НЕК да бъде изправена на крака и да няма оперативен дефицит", допълни той.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг