Работодатели искат нови правила за определяне на почивните дни заради празниците. Забраната за сливане на почивни дни се случи по искане на бизнеса.
Оказва се обаче, че част от работодателите не одобряват и новата система за почивки. Причината е, че от тази година ако празникът се пада в събота или неделя, понеделникът веднага след тях е почивен, без да го отработваме. Така сметките на бизнеса показват, че за тази година - без да сливаме почивки - ще работим 248 дни. За сравнение миналата година по старите правила сме работили с три дни повече.
Недоволни от промените в правилата са хората, но недоволен се оказа и бизнесът. Не заради забраната за сливане, а заради възможността да почиваме в понеделниците, без да отработваме.
„В туризма, в строителството, ако се налага да изпълнявате поръчки, вие ще трябва да плащате по-високо трудово възнаграждение в почивен и неработен ден”, обясни Димитър Бранков от Българска стопанска камара.
И пресмятат - работим все по-малко. В началото на 90-те, работните дни са били около 260 за година. След 1997-ма падат на 252. А сега вече са 248. И искат промяна в правилата - почивка за празника,но само в деня на празника.
„Ако се падне в петък, да се почива в петък. Ако се падне в неделя - да се почива в неделя. Това е положението и практиката във всички зрели икономики”, казва още Димитър Бранков от Българска стопанска камара.
Справка в календара показва, че през тази година работещите имат само 2 такива бонус понеделника - 2 януари, заради почивния 1 януари, и 8 май, защото 6-ти се пада в събота.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг