24 Ноември, 2024

BR-професор: ТТИП е обрасла в митове - повече губим, ако ратифицираме програмата

BR-професор: ТТИП е обрасла в митове -  повече губим, ако ратифицираме програмата

В много страни има доста митове за ТТПИ. Казва се, че ще се създадат нови работни места, че ще има икономически ръст, но всъщност сега откриваме действителността на ТТИП и тя е доста по-опасна за хората в Европа. Това каза пред БНР проф. Джон Хилъри от Нотингамския университет.

Ученият е част от експертите, които участват в движението против Трансатлантическото споразумение за търговия и инвестиции. Хилъри е автор на брошура, озаглавена: „Трансатлантическото партньорство за търговия и инвестиции - харта за дерегулации, атака срещу работните места и край на демокрацията".

Знаем, дори според официалните данни, че поне 1 000 000 работни места ще бъдат загубени в резултат от ТТИП - 680 000 в ЕС и 325 000 в САЩ. Също така знаем, че то представлява сериозна опасност за отделни сектори, които са важни за нашите икономики. Например за България това би бил износът на химически вещества, на земеделски продукти и на електроника. Това са едни от важните сфери на износ на САЩ в България. Тези сектори ще бъдат негативно повлияни от ТТИП поради това, че в тези сектори българското производство в момента би трябвало да спазва стандартите на ЕС, но производителите в САЩ трябва да спазват доста по-ниски стандарти и затова те биха имали сравнително предимство пред българските производители, коментира.

Споразумението ще даде повече власт и възможности на американските корпорации да оспорват обществената политика на Европа като здравеопазването, стандартите в трудовото законодателство и др., допълни Хилъри. Един от основните проблеми е, че преговорите по споразумението се водят в Брюксел и в тях не участват националните правителства и депутати, предупреди той. Все още малко хора знаят детайли за договора, но колкото повече научават, толкова повече се разгневяват, защото съзират опасности в споразумението, коментира ученият, коментира Хилъри.

Недоволството расте и в САЩ, посочи той.

Защото тук не става въпрос за САЩ срещу Европа. Тук става въпрос за едрия бизнес в САЩ и в Европа срещу интересите на обществото, каза Хилъри.

Ученият изтъкна, че в Европа набират популярност партии, които са обявили, че ще гласуват против ТТИП. За съжаление, във Великобритания такава позиця е заявила само Зелената партия, която има само 1 депутат в парламент с 650 места, сподели той.

За да бъдат завършени преговорите, всяка една страна-членка ще трябва да ратифицира ТТИП. Това означава, че всички ние, които живеем в отделни страни-членки на ЕС, имаме възможността да създадем политическа съпротива срещу ТТИП. Всеки трябва първо да научи за това. На второ място, трябва да се свържем с нашите представители в националните парламенти, да поставим натиск към политическите партии в отделните страни. В България, например, знаем, че има забрана за добив на шистов газ чрез фракинг и забрана за производството на ГМО-храни, но ТТИП ще обърне това. Ако хората вярват в тези забрани, трябва да поставят натиск върху техните представители в парламента и в ЕП, каза още проф. Хилъри.

Сподели: