Пред журналисти в Пловдив той се ангажира да бъдат направени законодателни промени за хората, които да ги защитят от банките. Според Стойнев не е допустимо в 21 век хора в държава, членка на ЕС, да остават на улицата, съобщи Би Ти Ви.
Предстои проверка, която да установи колко граждани точно са застрашени да останат на улицата заради невъзможност да погасят ипотечните си кредити. По думите на Стойнев правителството подготвя законодателни промени, които да попречат да бъде отнето единственото жилище на семейството. Но и банките трябва да поемат своята отговорност, защото преди години в бума на кредитите и жилищното строителство, много лесно раздаваха пари. Сега положението е много тежко, поясни Стойнев.
Той добави, че за 100 дни новото българско правителство категорично е защитило два дългосрочни ангажимента. Това са икономизиране на външните ни отношения и облекчаване на бизнес средата в България.
Световната криза не засегна еднакво всички държави, смята още Стойнев. Тези, които декларират ясна външноикономическа политика и показват последователност в стимулирането на бизнеса, успяват дори и в труден период да постигнат икономически интерес, добави министърът. Той изрази мнение, че България трябва да гледа с увеличено внимание не само към икономическите си партньори от ЕС и стратегическите партньори като САЩ, а и към бързо развиващите се азиатски икономики, особено Индия, Китай и Виетнам. Паралелно с това особено внимание трябва да се отдели на традиционните ни икономически партньори от Близкия Изток, Северна Африка, съседна Турция и Руската федерация. Трябва да се подкрепя и насърчава увеличаване на търговския обмен и да се подкрепя привличането на инвестиции.
Приоритет на българското правителство е стимулиране на високите технологии и експортно ориентираните производства, каза още Драгомир Стойнев. Политиката ни е насочена към стимулиране научноизследователската дейност на предприятията, добави той.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг